Englænderne vil sende Zuckerberg et bødeforlæg på 4,2 millioner for Cambridge Analytica-skandalen

Facebook skal betale 4,2 millioner kroner i bøde for sin andel i Cambridge Analytica-skandalen, har den britiske Information Comissioner besluttet. Et beskedent beløb for Facebook, men bøden kan ikke blive større.

Artikel top billede

Facebook får et bødeforlæg på 500.000 britiske pund svarende til 4,2 millioner kroner for sin andel i den store Cambridge Analytica-skandale, hvor data om 87 millioner Facebook-brugere er blevet misbrugt. Det skriver NBC News.

Bødens størrelse, som angiveligt er den størst mulige, er besluttet af den engelske Information Comissioner Elizabeth Denham.

Hun siger, at Facebook har brudt loven ved ikke at passe ordentligt på brugernes data, og ved ikke at være åben om, hvordan data er blevet høste på Facebooks platform.

Facebook får nu betænkningstid i forhold til afgørelsen og bødens størrelse.

Den britiske Information Comissioner fortæller også, at Cambrige Analyticas moderselskab SCL Elections vil blive anklaget for overtrædelse af straffeloven.

Desuden har 11 politiske partier fået besked på at undersøge deres behandling af persondata.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S