Her er beviset: Åbne kontorlandskaber fungerer elendigt og stik imod hensigten - vi undgår hinanden, holder mund og bruger chatten i stedet

Hader du åbne kontorlandskaber af et godt hjerte? Så er der godt nyt til dit arsenal af gode argumenter. To forskere har undersøgt sagen til bunds, og resultaterne viser, at åbne kontorlandskaber virker dårligt og stik imod hensigten.

Artikel top billede

Åbne kontorlandskaber giver slet ikke de fordele i form af mere interaktion mellem de ansatte, som man forestiller sig. Tværtimod. Man undgår i stedet hinanden og taler betydelig mindre med kollegerne.

Til gengæld vokser mængden af mails og chatbeskeder.

Det viser helt ny forskning finansieret af Harvard Business School, skriver Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden.

De to forskere Ethan Bernstein och Stephen Turban fulgte nøje to store virksomheder, som droppede enkeltmandskontorerne til fordel for to typer åbne kontorlandskaber. Dels et kæmpemæssigt åbent rum, dels en type med flere store åbne arealer. I begge tilfælde uden nogen former for afskærmning eller anden afgrænsning mellem arbejdspladserne.

Forskerne udstyrede nogle ansatte med udstyr på kroppen, så man kunne registrere, hvem de kiggede på, og om de talte eller lyttede. Samtidig undersøgte forskerne omfanget af mail- og chatkonversation.

Undersøgelserne blev gennemført, både da virksomhederne brugte enkeltmandskontorer, og siden da medarbejderne var placeret i åbne kontorlandskaber.

Resultaterne var helt entydige. Kommunikationen ansigt til ansigt faldt med drastiske 70 procent i begge virksomheder. Til gengæld voksede den elektroniske kommunikation tilsvarende.

Men hvorfor er det sådan? En teori går på, at mennesker i mangel af adskilte rum finder andre måder at være i fred på. En anden går på, at mennesker bliver overstimuleret af at have en masse mennesker omkring sig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS