Her er beviset: Åbne kontorlandskaber fungerer elendigt og stik imod hensigten - vi undgår hinanden, holder mund og bruger chatten i stedet

Hader du åbne kontorlandskaber af et godt hjerte? Så er der godt nyt til dit arsenal af gode argumenter. To forskere har undersøgt sagen til bunds, og resultaterne viser, at åbne kontorlandskaber virker dårligt og stik imod hensigten.

Artikel top billede

Åbne kontorlandskaber giver slet ikke de fordele i form af mere interaktion mellem de ansatte, som man forestiller sig. Tværtimod. Man undgår i stedet hinanden og taler betydelig mindre med kollegerne.

Til gengæld vokser mængden af mails og chatbeskeder.

Det viser helt ny forskning finansieret af Harvard Business School, skriver Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden.

De to forskere Ethan Bernstein och Stephen Turban fulgte nøje to store virksomheder, som droppede enkeltmandskontorerne til fordel for to typer åbne kontorlandskaber. Dels et kæmpemæssigt åbent rum, dels en type med flere store åbne arealer. I begge tilfælde uden nogen former for afskærmning eller anden afgrænsning mellem arbejdspladserne.

Forskerne udstyrede nogle ansatte med udstyr på kroppen, så man kunne registrere, hvem de kiggede på, og om de talte eller lyttede. Samtidig undersøgte forskerne omfanget af mail- og chatkonversation.

Undersøgelserne blev gennemført, både da virksomhederne brugte enkeltmandskontorer, og siden da medarbejderne var placeret i åbne kontorlandskaber.

Resultaterne var helt entydige. Kommunikationen ansigt til ansigt faldt med drastiske 70 procent i begge virksomheder. Til gengæld voksede den elektroniske kommunikation tilsvarende.

Men hvorfor er det sådan? En teori går på, at mennesker i mangel af adskilte rum finder andre måder at være i fred på. En anden går på, at mennesker bliver overstimuleret af at have en masse mennesker omkring sig.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S