Her er beviset: Åbne kontorlandskaber fungerer elendigt og stik imod hensigten - vi undgår hinanden, holder mund og bruger chatten i stedet

Hader du åbne kontorlandskaber af et godt hjerte? Så er der godt nyt til dit arsenal af gode argumenter. To forskere har undersøgt sagen til bunds, og resultaterne viser, at åbne kontorlandskaber virker dårligt og stik imod hensigten.

Artikel top billede

Åbne kontorlandskaber giver slet ikke de fordele i form af mere interaktion mellem de ansatte, som man forestiller sig. Tværtimod. Man undgår i stedet hinanden og taler betydelig mindre med kollegerne.

Til gengæld vokser mængden af mails og chatbeskeder.

Det viser helt ny forskning finansieret af Harvard Business School, skriver Computerworlds svenske søstermedie ComputerSweden.

De to forskere Ethan Bernstein och Stephen Turban fulgte nøje to store virksomheder, som droppede enkeltmandskontorerne til fordel for to typer åbne kontorlandskaber. Dels et kæmpemæssigt åbent rum, dels en type med flere store åbne arealer. I begge tilfælde uden nogen former for afskærmning eller anden afgrænsning mellem arbejdspladserne.

Forskerne udstyrede nogle ansatte med udstyr på kroppen, så man kunne registrere, hvem de kiggede på, og om de talte eller lyttede. Samtidig undersøgte forskerne omfanget af mail- og chatkonversation.

Undersøgelserne blev gennemført, både da virksomhederne brugte enkeltmandskontorer, og siden da medarbejderne var placeret i åbne kontorlandskaber.

Resultaterne var helt entydige. Kommunikationen ansigt til ansigt faldt med drastiske 70 procent i begge virksomheder. Til gengæld voksede den elektroniske kommunikation tilsvarende.

Men hvorfor er det sådan? En teori går på, at mennesker i mangel af adskilte rum finder andre måder at være i fred på. En anden går på, at mennesker bliver overstimuleret af at have en masse mennesker omkring sig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos