Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Kinesiske Huawei, der er verdens største leverandør af udstyr til mobilnetværk, er på vej til at blive sortlistet som leverandør til Australiens 5G-udbygning på grund af frygt for spionage.

Artikel top billede

Huawei er tæt på at løbe ind i en ordentlig øretæve down under. Australien vil nemlig afskære det store kinesiske selskab fra at levere udstyr og komponenter til etableringen af 5G-netværk på det enorme kontinent. Det skriver Reuters.

Det er ikke første gang, der rejses tvivl om Huaweis bånd til den kinesiske regering og mulighederne for, at selskabet har indbygget spionage-bagdøre i udstyret.

Men hidtil er ingen beviser kommet til offentlighedens kendskab.

Huawei er verdens største producent at mobilnetværksudstyr.

I Danmark arbejder Huawei tæt sammen med TDC om etableringen af 5G. Det kan du læse mere om her:

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Huawei har angiveligt tilbudt de australske myndigheder fuld kontrol med og indsigt i 5G-netværksudstyret.

Reuters skriver, at den model er accepteret i andre lande som Storbritannien, hvor et særligt offentligt laboratorium undersøger alle produkter fra Huawei.

Flere andre lande - blandt andet Tyskland - føler sig også overbevist om, at Huawei ikke har indbygget nogle bagdøre. Men den køber de altså ikke i Australien.

“Det er et kinesisk selskab, og ifølge kommunistisk lov skal selskabet arbejde for de kinesiske efterretningstjenester, hvis selskabet bliver bedt om det”, siger en regeringskilde til Reuters.

Huawei er i forvejen nærmest udelukket fra det amerikanske marked af sikkerhedshensyn.

Australiens planer kommer på et tidspunkt, hvor der er stigende spændinger i regionen på grund af Kinas voksende politiske ambitioner og indflydelse, skriver Reuters.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S