Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Kinesiske Huawei, der er verdens største leverandør af udstyr til mobilnetværk, er på vej til at blive sortlistet som leverandør til Australiens 5G-udbygning på grund af frygt for spionage.

Artikel top billede

Huawei er tæt på at løbe ind i en ordentlig øretæve down under. Australien vil nemlig afskære det store kinesiske selskab fra at levere udstyr og komponenter til etableringen af 5G-netværk på det enorme kontinent. Det skriver Reuters.

Det er ikke første gang, der rejses tvivl om Huaweis bånd til den kinesiske regering og mulighederne for, at selskabet har indbygget spionage-bagdøre i udstyret.

Men hidtil er ingen beviser kommet til offentlighedens kendskab.

Huawei er verdens største producent at mobilnetværksudstyr.

I Danmark arbejder Huawei tæt sammen med TDC om etableringen af 5G. Det kan du læse mere om her:

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Huawei har angiveligt tilbudt de australske myndigheder fuld kontrol med og indsigt i 5G-netværksudstyret.

Reuters skriver, at den model er accepteret i andre lande som Storbritannien, hvor et særligt offentligt laboratorium undersøger alle produkter fra Huawei.

Flere andre lande - blandt andet Tyskland - føler sig også overbevist om, at Huawei ikke har indbygget nogle bagdøre. Men den køber de altså ikke i Australien.

“Det er et kinesisk selskab, og ifølge kommunistisk lov skal selskabet arbejde for de kinesiske efterretningstjenester, hvis selskabet bliver bedt om det”, siger en regeringskilde til Reuters.

Huawei er i forvejen nærmest udelukket fra det amerikanske marked af sikkerhedshensyn.

Australiens planer kommer på et tidspunkt, hvor der er stigende spændinger i regionen på grund af Kinas voksende politiske ambitioner og indflydelse, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse