Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Kinesiske Huawei, der er verdens største leverandør af udstyr til mobilnetværk, er på vej til at blive sortlistet som leverandør til Australiens 5G-udbygning på grund af frygt for spionage.

Artikel top billede

Huawei er tæt på at løbe ind i en ordentlig øretæve down under. Australien vil nemlig afskære det store kinesiske selskab fra at levere udstyr og komponenter til etableringen af 5G-netværk på det enorme kontinent. Det skriver Reuters.

Det er ikke første gang, der rejses tvivl om Huaweis bånd til den kinesiske regering og mulighederne for, at selskabet har indbygget spionage-bagdøre i udstyret.

Men hidtil er ingen beviser kommet til offentlighedens kendskab.

Huawei er verdens største producent at mobilnetværksudstyr.

I Danmark arbejder Huawei tæt sammen med TDC om etableringen af 5G. Det kan du læse mere om her:

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Huawei har angiveligt tilbudt de australske myndigheder fuld kontrol med og indsigt i 5G-netværksudstyret.

Reuters skriver, at den model er accepteret i andre lande som Storbritannien, hvor et særligt offentligt laboratorium undersøger alle produkter fra Huawei.

Flere andre lande - blandt andet Tyskland - føler sig også overbevist om, at Huawei ikke har indbygget nogle bagdøre. Men den køber de altså ikke i Australien.

“Det er et kinesisk selskab, og ifølge kommunistisk lov skal selskabet arbejde for de kinesiske efterretningstjenester, hvis selskabet bliver bedt om det”, siger en regeringskilde til Reuters.

Huawei er i forvejen nærmest udelukket fra det amerikanske marked af sikkerhedshensyn.

Australiens planer kommer på et tidspunkt, hvor der er stigende spændinger i regionen på grund af Kinas voksende politiske ambitioner og indflydelse, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen