Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Kinesiske Huawei, der er verdens største leverandør af udstyr til mobilnetværk, er på vej til at blive sortlistet som leverandør til Australiens 5G-udbygning på grund af frygt for spionage.

Artikel top billede

Huawei er tæt på at løbe ind i en ordentlig øretæve down under. Australien vil nemlig afskære det store kinesiske selskab fra at levere udstyr og komponenter til etableringen af 5G-netværk på det enorme kontinent. Det skriver Reuters.

Det er ikke første gang, der rejses tvivl om Huaweis bånd til den kinesiske regering og mulighederne for, at selskabet har indbygget spionage-bagdøre i udstyret.

Men hidtil er ingen beviser kommet til offentlighedens kendskab.

Huawei er verdens største producent at mobilnetværksudstyr.

I Danmark arbejder Huawei tæt sammen med TDC om etableringen af 5G. Det kan du læse mere om her:

Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

Huawei har angiveligt tilbudt de australske myndigheder fuld kontrol med og indsigt i 5G-netværksudstyret.

Reuters skriver, at den model er accepteret i andre lande som Storbritannien, hvor et særligt offentligt laboratorium undersøger alle produkter fra Huawei.

Flere andre lande - blandt andet Tyskland - føler sig også overbevist om, at Huawei ikke har indbygget nogle bagdøre. Men den køber de altså ikke i Australien.

“Det er et kinesisk selskab, og ifølge kommunistisk lov skal selskabet arbejde for de kinesiske efterretningstjenester, hvis selskabet bliver bedt om det”, siger en regeringskilde til Reuters.

Huawei er i forvejen nærmest udelukket fra det amerikanske marked af sikkerhedshensyn.

Australiens planer kommer på et tidspunkt, hvor der er stigende spændinger i regionen på grund af Kinas voksende politiske ambitioner og indflydelse, skriver Reuters.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job