Så hurtigt går det: TDC tester lige nu det nye 5G

5G ligger endnu et par år ude i fremtiden for danskerne, men TDC er allerede nu i gang med at teste den endelige standard. Se her, hvor meget hastigheden kom op på.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

5G-udviklingen begynder nu for alvor at gribe om sig.

Danmarks største teleselskab, TDC, har i et stykke tid været i gang med at teste mulighederne med 5G og de relaterede teknologier.

Nu har TDC igen testet de hurtige forbindelser, denne gang med den endelige standard, der skal op i masterne i de kommende år. TDC har også testet på den rigtige frekvens, som Energistyrelsen har stillet til rådighed.

I testen nåede TDC op på en hastighed på 1,9 gigabit per sekund. Det er ifølge TDC omkring 65 gange så højt som gennemsnitshastigheden i 4G-nettet i dag.

"Vi er meget tilfredse med forløbet af testen," skriver TDC i en pressemeddelelse.

TDC forventer at kunne etablere de første 5G-antenner i mobilnetværket i løbet af 2019.

Læs mere: TDC er i fuld gang med at teste 5G i Danmark: Det kan du vente dig af 5G

Testen

Testen er gennemført i samarbejde med Huawei, som i dag er leverandør til TDC's mobilnet.

Udgangspunktet for, hvor man skal introducere 5G, har været 700 MHz- 3.5 GHz- og 26 GHz-frekvensbåndene.

Læs mere om 5G-auktionen her: Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

TDC har i første omgang testet det høje 3,5 GHz-frekvensbånd, hvor man altså nåede en hastighed på 1,9 gigabit pr. sekund. Båndbredden for frekvensen var 100 MHz. Sammen med et lavere 700 MHz-frekvensbånd forventes det at blive fremtidens 5G-frekvensbånd i hele Europa.

"Dette er kun første skridt på en længere rejse, hvor vi har en ambition om at være den ledende leverandør af 5G i Danmark," skriver TDC videre i pressemeddelelsen.

Nogle af de konkrete gevinster, det kommende 5G vil give danske mobilbrugere, når netværket bliver en realitet nogle år ude i fremtiden, er blandt andet langt bedre understøttelse af mange internet of things-enheder, gigabit-hastigheder og langt mindre latency.

Læs også: Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse