Min sommerferielæsning: 150 siders danmarkshistorie hæftet sammen med to clips

Min sommerferie-læsning: Sommeren giver tid til at nærstudere hele dommen i en retssag, der har rystet Danmark med sine luksusmiddage, ekstravagante rejser og generelle mangel på mådehold.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen

Nu bliver det også snart min tur.

Min tur til at kaste mig på et tæppe i en af byens parker, glemme tiden, knibe øjnene sammen for at opfange ordene på papirets hvider sider, der er stråler som brændene magnesium.

Min sommerlæsning er ikke bestemt til at være en fortælling på en lysafdæmpet Kindle eller en litterær klassiker trykt på tykt gullig papir.

Min sommer skal i stedet gå med at få læst dommen i den her på siden meget omtalte Ateasag i bund.

Læs mere her: Tre bøger der vil ændre dit syn på ledelse og it for altid

Straks efter domsafsigelsen stod journalisterne i kø for at købe et eksemplar af dommen, der er på mere end 150 printede A4-sider.

Enhver, der har en klipsemaskine ved, at den slags kan være svært at holde samlet med en enkelt klips, og derfor har jeg da også måtte helgardere mig med et par ekstra klips på begge sider, så papirerne griber ordentligt ind i hinanden.

Bag bunkens første sider med navnene på de tiltalte og sagens flere end 38 forhold gemmer sig en detaljeret beskrivelse af selve sagen.

Det er en form for bureaukratens opsamling på et mere end tre år langt forløb for de nu dømte tidligere it-topfolk fra Atea og Region Sjælland.

I dommen er der en opkog af vidneforklaringer og resultatet af rettens afgørelse, der har resulteret i hårde fængselsdomme til flere af de tiltalte samt en millionbøde til it-selskabet Atea.

Læs mere her: 10 vigtige bøger, som du bør læse i 2018

Formålet med min sommerlæsning er at få kigget sagen i bund og se, om der er noget, vi fik overset her på Computerworld.

Egentlig mener jeg, at vi har været ret godt med, da vi som medie har været med til alle retsmøderne, men skulle der være en flig af sagen, vi ikke har dækket, og denne flig findes i dommen, så kan du være helt tryg ved, at vi nok skal skrive den flig ind i den fortalte virkelighed.

Selvom jeg på min rejse gennem de mange printede sider kommer forbi kapitler, der foregår i såvel Las Vegas og Dubai, og historien pludselig introducerer flere karakterer fra toppen af den danske it-branche, så vil jeg gerne på forhånd garantere, at der ikke bliver tale om en læseoplevelse på niveau med hverken Thomas Mann eller Giuseppe Tomasi di Lampedusa.

Men det ændrer ikke på, at dommens indhold er vigtigt.

Læs mere her: Computerworld læser: M: Maxwell Knight, MI5’s greatest spy

Sagen skal nemlig hjælpe os til at forstå, at Danmark måske ikke er det korruptionsfrie samfund indpakket kulliserne fra De røde heste, som vi går og forestiller os.

Derfor sætter jeg for en stund de skønlitterære oplevelser på hold og trækker overstregningstuschen frem.

Hvad skal du læse i din sommerferie? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S