Apple klar med ny opdatering af Macbook Pro-computere: Får nye kraftfulde processorer og et helt nyt tastatur

Nu kan du få en Macbook Pro med en seks-kernet-processor og et nyt og mindre støjende tastatur. .

Artikel top billede

Apples Macbook Pro-computere er netop blevet opdateret med helt nye processorer, en ny tastatur-type og Apples egen true-tone-skærmteknologi.

De opdaterede computere er nu blevet udstyret med Intels 8. generations Core-processor.

Det betyder, at 15-tommer udgaven af Macbook Pro nu kan købes med en seks-kernet processor. Indtil videre har fire kerner været maksimum

Den mindre 13-tommer udgave er nu også for første gang tilgængelig med en quad-core-processor.

Opdateringen betyder, at 15-tommer-udgaven og 13-tommer-udgaven nu henholdsvis bliver op til 70 procent hurtigere og dobbelt så hurtig som de forrige udgaver.

Samtidig understøtter Macbook Pro-linjen nu 32 gb ram. Computerne har ellers indtil nu været begrænset til 16 gb ram.

De nye processor og den forøgede ram-kapacitet vil uundgåeligt gøre de nye computere med strømslugende, og derfor er de også blevet udstyret med et større batteri, hvilket betyder at batteritiden vil være uforandret på 11 timer.

Udskældt tastatur bliver udskiftet

Det såkaldte butterfly-tastatur på Apples Macbook og Macbook Pros har været under hård kritik for at være upålideligt, støjende og fejlbehæftet.

Så sent som i sidste måned anlagde en række forbrugere et kollektivt søgsmål mod Apple, hvor de krævede at få pengene tilbage for deres computere med butterfly-tastatur.

Derfor vil det givetvis glæde mange Mac-brugere, at Apple udstyrer de nye computere med en ny tredje-generations udgave af butterfly-tastaturet, der ifølge Apple skulle være mere støjsvagt.

Sidst men ikke mindst bliver Apples true-tone-skærmteknologi nu for første gang tilgængelig på Mac-computere. Teknologien tilpasser farverne på skærmen til lyset i det rum, hvor brugeren opholder sig, og hidtil har teknologien kun været brugt på Phones og iPads.

En 13-tommer Macbook Pro med quad-core-processor og true-tone-skærm teknologi koster 15.990 kroner i 256 gb-udgaven og 17.799 kroner i 512 udgaven.

15-tommer-udgaven med en seks-kernet processor koster 21.490 kroner for 256 gb og 24.999 for 512 gb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job