Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet og betaler tre millioner kroner i bøde for sin rolle i den række af nye bestikkelsessager, der er under opsejling.

Artikel top billede

Efter dommen i hovedkomplekset i den store bestikkelsessag for to uger siden, indgår Atea nu forlig med Bagmandspolitiet for sin rolle i den nye sag, der er under opsejling.

Det meddeler Atea i en netop udsendt fondsbørsmeddelelse.

Efter dommene for to uger siden i Retten i Glostrup meddelte Bagmandspolitiet, at en ny sag blev åbnet - denne gang mod syv tidligere Atea-medarbejdere, som er tiltalt for at have bestukket en række offentlige indkøbsansvarlige, hvoraf en del er blevet dømt i fjor.

Det kan du læse mere om her: Atea-direktør bekræfter: Ny tiltale mod Atea i bestikkelsessag

Atea vedkender sig sit ansvar, meddeler selskabet, og betaler bøden på tre millioner kroner.

Ifølge selskabet garanterer Bagmandspolitiet, at der efter forliget ikke vil blive rejst yderligere tiltalte mod Atea.

Selskabet har ligeledes vedkendt sig sit ansvar i hovedkomplekset i sagen, hvor selskabet for to uger siden blev idømt en bøde på 10 millioner kroner, som det har accepteret.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Atea har mange gange over de seneste måneder bedyret, at selskabet har gennemført en omfattende såkaldt ‘self-cleaning,’ der skal sikre, at det ikke bliver indblandet i lignende sager igen.

Det kan du læse mere om her: Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Dette budskab gentages også i fondsbørsmeddelelsen.

“Atea er et helt andet selskab i dag end det var i den periode, der nu efterforskes. Vi accepterer bøden fra SØIK (Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, red] og ser frem til at lægge alle tiltaler bag os,” lyder det fra topchef Steinar Sønsterby.

Atea meddeler endvidere, at selskabet ‘har nul-tolerance overfor korruption og sigter efter at være førende i branchen, når det gælder social responsibility.’

Du finder hele fondsbørsmeddelelsen fra Atea her.

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks