Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet og betaler tre millioner kroner i bøde for sin rolle i den række af nye bestikkelsessager, der er under opsejling.

Artikel top billede

Efter dommen i hovedkomplekset i den store bestikkelsessag for to uger siden, indgår Atea nu forlig med Bagmandspolitiet for sin rolle i den nye sag, der er under opsejling.

Det meddeler Atea i en netop udsendt fondsbørsmeddelelse.

Efter dommene for to uger siden i Retten i Glostrup meddelte Bagmandspolitiet, at en ny sag blev åbnet - denne gang mod syv tidligere Atea-medarbejdere, som er tiltalt for at have bestukket en række offentlige indkøbsansvarlige, hvoraf en del er blevet dømt i fjor.

Det kan du læse mere om her: Atea-direktør bekræfter: Ny tiltale mod Atea i bestikkelsessag

Atea vedkender sig sit ansvar, meddeler selskabet, og betaler bøden på tre millioner kroner.

Ifølge selskabet garanterer Bagmandspolitiet, at der efter forliget ikke vil blive rejst yderligere tiltalte mod Atea.

Selskabet har ligeledes vedkendt sig sit ansvar i hovedkomplekset i sagen, hvor selskabet for to uger siden blev idømt en bøde på 10 millioner kroner, som det har accepteret.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Atea har mange gange over de seneste måneder bedyret, at selskabet har gennemført en omfattende såkaldt ‘self-cleaning,’ der skal sikre, at det ikke bliver indblandet i lignende sager igen.

Det kan du læse mere om her: Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Dette budskab gentages også i fondsbørsmeddelelsen.

“Atea er et helt andet selskab i dag end det var i den periode, der nu efterforskes. Vi accepterer bøden fra SØIK (Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, red] og ser frem til at lægge alle tiltaler bag os,” lyder det fra topchef Steinar Sønsterby.

Atea meddeler endvidere, at selskabet ‘har nul-tolerance overfor korruption og sigter efter at være førende i branchen, når det gælder social responsibility.’

Du finder hele fondsbørsmeddelelsen fra Atea her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job