Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet og betaler tre millioner kroner i bøde for sin rolle i den række af nye bestikkelsessager, der er under opsejling.

Artikel top billede

Efter dommen i hovedkomplekset i den store bestikkelsessag for to uger siden, indgår Atea nu forlig med Bagmandspolitiet for sin rolle i den nye sag, der er under opsejling.

Det meddeler Atea i en netop udsendt fondsbørsmeddelelse.

Efter dommene for to uger siden i Retten i Glostrup meddelte Bagmandspolitiet, at en ny sag blev åbnet - denne gang mod syv tidligere Atea-medarbejdere, som er tiltalt for at have bestukket en række offentlige indkøbsansvarlige, hvoraf en del er blevet dømt i fjor.

Det kan du læse mere om her: Atea-direktør bekræfter: Ny tiltale mod Atea i bestikkelsessag

Atea vedkender sig sit ansvar, meddeler selskabet, og betaler bøden på tre millioner kroner.

Ifølge selskabet garanterer Bagmandspolitiet, at der efter forliget ikke vil blive rejst yderligere tiltalte mod Atea.

Selskabet har ligeledes vedkendt sig sit ansvar i hovedkomplekset i sagen, hvor selskabet for to uger siden blev idømt en bøde på 10 millioner kroner, som det har accepteret.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Atea har mange gange over de seneste måneder bedyret, at selskabet har gennemført en omfattende såkaldt ‘self-cleaning,’ der skal sikre, at det ikke bliver indblandet i lignende sager igen.

Det kan du læse mere om her: Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Dette budskab gentages også i fondsbørsmeddelelsen.

“Atea er et helt andet selskab i dag end det var i den periode, der nu efterforskes. Vi accepterer bøden fra SØIK (Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, red] og ser frem til at lægge alle tiltaler bag os,” lyder det fra topchef Steinar Sønsterby.

Atea meddeler endvidere, at selskabet ‘har nul-tolerance overfor korruption og sigter efter at være førende i branchen, når det gælder social responsibility.’

Du finder hele fondsbørsmeddelelsen fra Atea her.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S