Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde

Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet og betaler tre millioner kroner i bøde for sin rolle i den række af nye bestikkelsessager, der er under opsejling.

Artikel top billede

Efter dommen i hovedkomplekset i den store bestikkelsessag for to uger siden, indgår Atea nu forlig med Bagmandspolitiet for sin rolle i den nye sag, der er under opsejling.

Det meddeler Atea i en netop udsendt fondsbørsmeddelelse.

Efter dommene for to uger siden i Retten i Glostrup meddelte Bagmandspolitiet, at en ny sag blev åbnet - denne gang mod syv tidligere Atea-medarbejdere, som er tiltalt for at have bestukket en række offentlige indkøbsansvarlige, hvoraf en del er blevet dømt i fjor.

Det kan du læse mere om her: Atea-direktør bekræfter: Ny tiltale mod Atea i bestikkelsessag

Atea vedkender sig sit ansvar, meddeler selskabet, og betaler bøden på tre millioner kroner.

Ifølge selskabet garanterer Bagmandspolitiet, at der efter forliget ikke vil blive rejst yderligere tiltalte mod Atea.

Selskabet har ligeledes vedkendt sig sit ansvar i hovedkomplekset i sagen, hvor selskabet for to uger siden blev idømt en bøde på 10 millioner kroner, som det har accepteret.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Atea har mange gange over de seneste måneder bedyret, at selskabet har gennemført en omfattende såkaldt ‘self-cleaning,’ der skal sikre, at det ikke bliver indblandet i lignende sager igen.

Det kan du læse mere om her: Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Dette budskab gentages også i fondsbørsmeddelelsen.

“Atea er et helt andet selskab i dag end det var i den periode, der nu efterforskes. Vi accepterer bøden fra SØIK (Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, red] og ser frem til at lægge alle tiltaler bag os,” lyder det fra topchef Steinar Sønsterby.

Atea meddeler endvidere, at selskabet ‘har nul-tolerance overfor korruption og sigter efter at være førende i branchen, når det gælder social responsibility.’

Du finder hele fondsbørsmeddelelsen fra Atea her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job