Medie: Supercomputer til Vestas årsag til Informationsteknik Scandinavias konkurs

Det var et slagsmål med franske Atos om leveringen af en supercomputer til Vestas, der fik Informationsteknik Scandinavia til at gå konkurs.

Artikel top billede

Det var et slagsmål med franske Atos om leveringen af en supercomputer til Vestas, der trak tæppet væk under leverandøren Informationsteknik Scandinavia, skriver ITWatch.

Sagens kerne er en ordre på en supercomputer, som Informationsteknik Scandinavia modtog fra Vestas i 2015.

Ifølge ITWatch købte Informationsteknik Scandinavia supercomputeren af Atos, som købte den af SEC Datacom, som igen købte den af EMC Computer Systems.

Men der opstod uenighed om betalingen til Atos, som kun modtog halvdelen af de godt 10 millioner kroner, som computeren kostede, da maskinen hos Vestas ikke var klar til performancetest, og Vestas derfor ikke havde betalt det fulde beløb.

Retten i Glostrup vurderde 11. maj, at Informationsteknik Scandinavia skulle betale de resterende godt fem millioner kroner.

Læs også: 3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job