It-professor kritiserer regioner for at afvise alternativ til Sundhedsplatformen: "Det var ikke rationelt”

Det møder kritik fra ITU-professor, at Region Hovedstaden og Region Sjælland sagde nej til en option, der havde gjort det muligt at udskifte Sundhedsplatformen uden at gå i udbud.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Region Hovedstaden og Region Sjælland har takket nej til en option, der ville have gjort det muligt at tilslutte sig den elektroniske patientjournal MidtEpj, som de jyske og fynske regioner i øjeblikket er ved at tage i brug.

Det skriver Politiken.

Dermed har regionerne ifølge Politiken afskåret sig fra en mulighed for at udskifte Sundhedsplatformen uden at skulle kaste sig ud i et udbud, og det møder kritik fra Søren Lauesen, der er professor ved ITU.

”Det var ikke rationelt”, siger han til Politiken og uddyber

”Jeg mener, de burde have sagt ja til optionen. Det koster ikke noget, og der er alt at vinde og intet at tabe”, siger han.

Region: Ville ikke demotivere personalet
Region Sjællands it-direktør Per Burchwalt oplyser til Politiken, at regionen sagde nej til muligheden, fordi man ikke ønskede en option på et ukendt it-system, og samtidigt vurderede Regionen, at det ville virke demotiverende for personalet, der netop på daværende tidspunkt arbejdede på at få Sundhedsplatformen til at fungere.

Læs også: Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Implementeringen af Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden og Region Sjælland blev for nylig kritiseret hårdt af Rigsrevisionen, der kaldte implementeringen for både kritisabel og uprofessionel.

Rigsrevisionen kritiserede blandt andet regionerne for at ikke at have foretaget et grundigt nok analysearbejde, der kunne dokumentere, hvordan platformen ville påvirke hospitalernes aktivitet og de ansattes produktivitet.

Derudover kritiserer Rigsrevisionen også regionerne for at have taget systemet i brug, selvom det var fejlbehæftet og ikke tilstrækkeligt gennemtestet.

MidtEpj er leveret af Systematic, og Computerworld har for nylig kunne fortælle, hvordan Systematic i forbindelse med EPJ-udbuddet i Region Sydddanmark som den eneste leverandør fik en vigtig information, der kan have været afgørende for udfaldet af udbuddet.

Læs mere om det her:
Systematic fik gyldent staldtip af Region Syddanmark: Gik på 29 dage fra at være ”for dyr” til at levere supertilbud

Region Syddanmark afviser anklager om forfordeling i milliardudbud: "Det har kun været signaler, gæt og løs drøftelse"

Systematic fik vigtigt udbuds-staldtip - men Cambio hørte intet: "Det ville givet have påvirket vores prissætning markant"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse