Udbetaling Danmark skal forhandle om mulig kompensation med Netcompany til efteråret

Interview: Inden årsskiftet står det klart, om Netcompany skal kompensere Udbetaling Danmark for de startvanskeligheder, der har været i forbindelse med det nye boligstøttesystem. "Jeg kan hverken be- eller afkræfte, at vi kommer til at bede om et pengebeløb fra Netcompany," lyder det fra Søren Eismark, underdirektør i ATP, som står bag Udbetaling Danmark.

Artikel top billede

Søren Eismark, underdirektør hos ATP, der står bag Udbetaling Danmark, vil ikke afvise, at Udbetaling Danmark vil søge kompensation hos Netcompany. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svar på hvornår kompensationsspørgsmålet afgøres
  • Indsigt i hvordan ATP ser forhandlingerne
  • Læs ATP's bud på fordelingen af skyldsspørgsmålet mellem Udbetaling Danmark og Netcompany
1.168
6 min
Netcompany kan muligvis se frem til en ekstraregning fra Udbetaling Danmark til efteråret.

Det nye boligstøttesystem, der hver måned udbetaler boligstøtte til 600.000 hustande i Danmark, gik i luften 27. marts, men der har været en række problemer.

Det erkender Udbetaling Danmark, efter Computerworld har sendt en anmodning om aktindsigt i it-systemet.

Selvom Udbetaling Danmark mener, at lanceringen i store træk er gået, som den skal på trods af udfordringerne, har selskabet haft nogle ekstra omkostninger, som muligvis skal dækkes.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job