Lars Thrane med hård kritik af nye Thrane & Thrane-ejere: ”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark”

Stifteren af den danske tech-virksomhed Thrane & Thrane, der for seks år siden blev solgt for 2,4 milliarder kroner, leverer en bredside mod virksomhedens nye ejere. Han tilbyder samtidig at hjælpe, hvis en kapitalfond vil være interesseret i at købe virksomheden tilbage.

Artikel top billede

Lars Thrane: "Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark. "

Det danske tech-iværksætter Lars Thrane solgte for seks år siden sit livsværk Thrane & Thrane til den britiske militærproducent Cobham Satcom, der betalte 2,4 milliarder kroner for virksomheden

Efterfølgende har virksomheden tabt 200 millioner kroner på to år, mens gælden er vokset til 2 milliarder, og i dag er Lars Thrane mildt sagt ikke tilfreds med, hvordan hans livsværk er blevet drevet efter salget.

Det fortæller han til det danske erhvervsmedie Finans.dk.

”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark og tro, at du kan fortsætte som en højteknologisk virksomhed. Det kan du simpelthen ikke,” siger han til mediet.

Lars Thrane vurderer, at han ikke selv har midlerne til at købe virksomheden tilbage fra de britiske ejere, men siger i interviewet, at han forfærdeligt gerne vil hjælpe med at drive virksomheden, hvis eksempelvis en kapitalfond overtager Thrane & Thrane.

Han ønsker dog ikke at stille sin assistance til rådighed for de nuværende ejere.

”Det har de simpelthen ikke fortjent,” siger han til Finans.

Lars Thrane stiftede i 1981 Thrane & Thrane sammen med sin tvillingebror Per Thrane.

Læs også: Thrane & Thrane-ejere: har kæmpekontrakt med Airbus: "Vi har været nødt til at indføre en meget skarp opdeling af, hvem der har adgang til hvad"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S