Lars Thrane med hård kritik af nye Thrane & Thrane-ejere: ”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark”

Stifteren af den danske tech-virksomhed Thrane & Thrane, der for seks år siden blev solgt for 2,4 milliarder kroner, leverer en bredside mod virksomhedens nye ejere. Han tilbyder samtidig at hjælpe, hvis en kapitalfond vil være interesseret i at købe virksomheden tilbage.

Artikel top billede

Lars Thrane: "Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark. "

Det danske tech-iværksætter Lars Thrane solgte for seks år siden sit livsværk Thrane & Thrane til den britiske militærproducent Cobham Satcom, der betalte 2,4 milliarder kroner for virksomheden

Efterfølgende har virksomheden tabt 200 millioner kroner på to år, mens gælden er vokset til 2 milliarder, og i dag er Lars Thrane mildt sagt ikke tilfreds med, hvordan hans livsværk er blevet drevet efter salget.

Det fortæller han til det danske erhvervsmedie Finans.dk.

”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark og tro, at du kan fortsætte som en højteknologisk virksomhed. Det kan du simpelthen ikke,” siger han til mediet.

Lars Thrane vurderer, at han ikke selv har midlerne til at købe virksomheden tilbage fra de britiske ejere, men siger i interviewet, at han forfærdeligt gerne vil hjælpe med at drive virksomheden, hvis eksempelvis en kapitalfond overtager Thrane & Thrane.

Han ønsker dog ikke at stille sin assistance til rådighed for de nuværende ejere.

”Det har de simpelthen ikke fortjent,” siger han til Finans.

Lars Thrane stiftede i 1981 Thrane & Thrane sammen med sin tvillingebror Per Thrane.

Læs også: Thrane & Thrane-ejere: har kæmpekontrakt med Airbus: "Vi har været nødt til at indføre en meget skarp opdeling af, hvem der har adgang til hvad"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS