Lars Thrane med hård kritik af nye Thrane & Thrane-ejere: ”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark”

Stifteren af den danske tech-virksomhed Thrane & Thrane, der for seks år siden blev solgt for 2,4 milliarder kroner, leverer en bredside mod virksomhedens nye ejere. Han tilbyder samtidig at hjælpe, hvis en kapitalfond vil være interesseret i at købe virksomheden tilbage.

Artikel top billede

Lars Thrane: "Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark. "

Det danske tech-iværksætter Lars Thrane solgte for seks år siden sit livsværk Thrane & Thrane til den britiske militærproducent Cobham Satcom, der betalte 2,4 milliarder kroner for virksomheden

Efterfølgende har virksomheden tabt 200 millioner kroner på to år, mens gælden er vokset til 2 milliarder, og i dag er Lars Thrane mildt sagt ikke tilfreds med, hvordan hans livsværk er blevet drevet efter salget.

Det fortæller han til det danske erhvervsmedie Finans.dk.

”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark og tro, at du kan fortsætte som en højteknologisk virksomhed. Det kan du simpelthen ikke,” siger han til mediet.

Lars Thrane vurderer, at han ikke selv har midlerne til at købe virksomheden tilbage fra de britiske ejere, men siger i interviewet, at han forfærdeligt gerne vil hjælpe med at drive virksomheden, hvis eksempelvis en kapitalfond overtager Thrane & Thrane.

Han ønsker dog ikke at stille sin assistance til rådighed for de nuværende ejere.

”Det har de simpelthen ikke fortjent,” siger han til Finans.

Lars Thrane stiftede i 1981 Thrane & Thrane sammen med sin tvillingebror Per Thrane.

Læs også: Thrane & Thrane-ejere: har kæmpekontrakt med Airbus: "Vi har været nødt til at indføre en meget skarp opdeling af, hvem der har adgang til hvad"

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S