Lars Thrane med hård kritik af nye Thrane & Thrane-ejere: ”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark”

Stifteren af den danske tech-virksomhed Thrane & Thrane, der for seks år siden blev solgt for 2,4 milliarder kroner, leverer en bredside mod virksomhedens nye ejere. Han tilbyder samtidig at hjælpe, hvis en kapitalfond vil være interesseret i at købe virksomheden tilbage.

Artikel top billede

Lars Thrane: "Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark. "

Det danske tech-iværksætter Lars Thrane solgte for seks år siden sit livsværk Thrane & Thrane til den britiske militærproducent Cobham Satcom, der betalte 2,4 milliarder kroner for virksomheden

Efterfølgende har virksomheden tabt 200 millioner kroner på to år, mens gælden er vokset til 2 milliarder, og i dag er Lars Thrane mildt sagt ikke tilfreds med, hvordan hans livsværk er blevet drevet efter salget.

Det fortæller han til det danske erhvervsmedie Finans.dk.

”Du kan ikke tage en højteknologisk virksomhed og lade den blive overtaget af nogle omvandrende Excel-ark og tro, at du kan fortsætte som en højteknologisk virksomhed. Det kan du simpelthen ikke,” siger han til mediet.

Lars Thrane vurderer, at han ikke selv har midlerne til at købe virksomheden tilbage fra de britiske ejere, men siger i interviewet, at han forfærdeligt gerne vil hjælpe med at drive virksomheden, hvis eksempelvis en kapitalfond overtager Thrane & Thrane.

Han ønsker dog ikke at stille sin assistance til rådighed for de nuværende ejere.

”Det har de simpelthen ikke fortjent,” siger han til Finans.

Lars Thrane stiftede i 1981 Thrane & Thrane sammen med sin tvillingebror Per Thrane.

Læs også: Thrane & Thrane-ejere: har kæmpekontrakt med Airbus: "Vi har været nødt til at indføre en meget skarp opdeling af, hvem der har adgang til hvad"

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S