Telenor Danmarks indtjening stiger med 21 procent efter massive effektiviseringer

Telenor Danmarks indtjening er steget med 21 procent i andet kvartal, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor Danmarks indtjening er steget med 21 procent i andet kvartal, meddeler selskabet i dets netop offentliggjorde regnskab.

I alt lander selskabet et overskud på 224 millioner danske kroner i kvartalet.

Til gengæld er den samlede omsætning faldet med 1,2 procent i den danske forretning. Det skyldes primært faldende salg af mobiltelefoner, lyder det fra Telenor.

Selskabet har desuden tabt 34.000 mobilkunder til TDC, som er ved at overtage rollen som statslig mobileverandør fra Telenor.

Det kan du læse mere om her: TDC vinder kæmpe-aftale: Skal levere telefoni og data til 80 kommuner og staten.

Ikke desto mindre erklærer Telenor Danmark sig tilfreds.

“Jeg er meget tilfreds med resultatet. Det er helt essentielt at have en fornuftig indtjening for at kunne være en del af dette marked, have råd til at investere i fremtiden og endnu bedre kundeoplevelser samt i fremtidige løsninger indenfor blandt andet 5G, IoT og sikkerhed,” lyder det administrerende direktør Jesper Hansen.

Ifølge Telenor skyldes det forbedrede resultat primært effektiviseringer i organisationen, hvor Telenor har satset ret massivt på selvbetjening via softwarobotter og lignende.

Desuden har selskabet ‘lagt mere indhold’ i produkter og services, hedder det.

“Samtidig gør vi alt, hvad vi kan for at gøre det nemt og enkelt at være kunde ved at fjerne kompleksitet i vores produkter og regninger, hvilket har medført, at vi blandt andet får 40 færre færre kald i vores kundeservice end sidste år,” meddeler Jesper Hansen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job