Telenor Danmarks indtjening stiger med 21 procent efter massive effektiviseringer

Telenor Danmarks indtjening er steget med 21 procent i andet kvartal, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor Danmarks indtjening er steget med 21 procent i andet kvartal, meddeler selskabet i dets netop offentliggjorde regnskab.

I alt lander selskabet et overskud på 224 millioner danske kroner i kvartalet.

Til gengæld er den samlede omsætning faldet med 1,2 procent i den danske forretning. Det skyldes primært faldende salg af mobiltelefoner, lyder det fra Telenor.

Selskabet har desuden tabt 34.000 mobilkunder til TDC, som er ved at overtage rollen som statslig mobileverandør fra Telenor.

Det kan du læse mere om her: TDC vinder kæmpe-aftale: Skal levere telefoni og data til 80 kommuner og staten.

Ikke desto mindre erklærer Telenor Danmark sig tilfreds.

“Jeg er meget tilfreds med resultatet. Det er helt essentielt at have en fornuftig indtjening for at kunne være en del af dette marked, have råd til at investere i fremtiden og endnu bedre kundeoplevelser samt i fremtidige løsninger indenfor blandt andet 5G, IoT og sikkerhed,” lyder det administrerende direktør Jesper Hansen.

Ifølge Telenor skyldes det forbedrede resultat primært effektiviseringer i organisationen, hvor Telenor har satset ret massivt på selvbetjening via softwarobotter og lignende.

Desuden har selskabet ‘lagt mere indhold’ i produkter og services, hedder det.

“Samtidig gør vi alt, hvad vi kan for at gøre det nemt og enkelt at være kunde ved at fjerne kompleksitet i vores produkter og regninger, hvilket har medført, at vi blandt andet får 40 færre færre kald i vores kundeservice end sidste år,” meddeler Jesper Hansen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura