Telia forfølger benhårdt TDC’s gamle strategi: Køber Bonnier Broadcasting for 6,6 milliarder - tre dage efter købet af norske TDC inklusive Get for 16,5 milliarder

TDC’s gamle strategi om at blive en betydende spiller i Norden og satse på indhold lader til at have mere held hos Telia. Selskabet købte så sent som i tirsdags TDC’s norske forretning for 16,5 milliarder, og nu har Telia igen haft det store checkhæfte fremme. Selskabet har netop købt Bonnier Broadcasting for 6,6 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ernst Tobisch)

Den afgående TDC-topchef Pernille Erenbjergs kuldsejlede strategi om at gøre TDC til en betydende nordisk kabel-tv- og indholdsleverandør lader til at have fundet en sikker havn i Sverige.

Svenske Telia har netop annonceret opkøbet af Bonnier Broadcasting med en prisseddel på 6,6 milliarder danske kroner. Dermed bliver Telia ejer af indholdsproducenterne TV4, C More og det finske MTV.

Så sent som i tirsdags betalte Telia 16,5 milliarder kroner for TDC’s norske forretning, hvoraf langt størstedelen er kabel-tv-selskabet Get.

Det kan du læse mere om her: Frasalg af norsk forretning i direkte modstrid med Pernille Erenbjergs vision

I en pressemeddelelse skriver Telia, at tv og indhold har været en vigtig del af selskabets nordiske og baltiske strategi siden 2014, og at Telias tv-forretning nu har 1,8 millioner husstande som kunder.

Telia vil samle tv-aktiviteterne sammen med indholdsproduktionen købt af Bonnier i en ny forretningsenhed.

Købet af Bonnier Broadcasting skal godkendes af konkurrencemyndighederne - det forventer Telia vil ske i løbet af andet halvår 2019.

TDC’s og Pernille Erenbjergs tidligere strategi kiksede totalt, da den annoncerede fusion med MTG Nordic Entertainment og MTG Studios gik i vasken i februar. I stedet overtog en række pensionkasser og en udenlandsk kapitalfond TDC og ændre totalt strategien.

Det kan du læse mere om her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG går i vasken

På den baggrund har Pernille Erenbjerg meddelt, at hun stopper som TDC-topchef.

Det kan du læse mere om her: Pernille Erenbjerg bekræfter exit fra TDC: “Det er det rigtige tidspunkt for mig at træde tilbage på”

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,