Efter kæmpe hack i Singapore: Sundhedsdata er nu mere værd for hackere end kreditkortoplysninger

Persondata fra 1,5 millioner Singapore-indbyggere - deriblandt premierministerens - er endt i de forkerte hænder efter et kæmpe hack af østatens sundhedssystem. En sikkerhedsekspert peger på, at den slags data nu er mere værd for hackere end kreditkortoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: leolintang / leolintang)

20. juli blev det kendt, at Singapores SingHealth it-system er blevet hacket, og at sundhedsdata om 1,5 millioner borgere - blandt andre østatens premierminister Lee Hsien Loong - er havnet i hænderne på kriminelle.

Hacket er ifølge regeringen den mest alvorlige kompromittering af persondata i landets historie.

Ifølge sikkerhedseksperten Olli Jarva er situationen nu den, at persondata er mere værd for it-kriminelle end kreditkortdata og personnumre.

"Sundhedsdata er vokset i værdi, så hackerne er nu villige til at gå det længere, for at få fat i dem. Det har været en voksende tendens over de seneste år”, siger Olli Jarva, der arbejder som sikkerhedsekspert i Singapore, til Computerworlds søstermagasin CIO Australia.

Han siger, at det nu er på tide, at sikkerhed bliver indbygget i de applikationer, der lagrer sundhedsdata, og at man ikke bare forlader sig på perimeter-forsvar.

"Det betyder, at man før man skriver den første kodelinje har detaljeret overblik over, hvor der er mulige sikkerhedsproblemer set fra et designperspektiv", siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen