Efter kæmpe hack i Singapore: Sundhedsdata er nu mere værd for hackere end kreditkortoplysninger

Persondata fra 1,5 millioner Singapore-indbyggere - deriblandt premierministerens - er endt i de forkerte hænder efter et kæmpe hack af østatens sundhedssystem. En sikkerhedsekspert peger på, at den slags data nu er mere værd for hackere end kreditkortoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: leolintang / leolintang)

20. juli blev det kendt, at Singapores SingHealth it-system er blevet hacket, og at sundhedsdata om 1,5 millioner borgere - blandt andre østatens premierminister Lee Hsien Loong - er havnet i hænderne på kriminelle.

Hacket er ifølge regeringen den mest alvorlige kompromittering af persondata i landets historie.

Ifølge sikkerhedseksperten Olli Jarva er situationen nu den, at persondata er mere værd for it-kriminelle end kreditkortdata og personnumre.

"Sundhedsdata er vokset i værdi, så hackerne er nu villige til at gå det længere, for at få fat i dem. Det har været en voksende tendens over de seneste år”, siger Olli Jarva, der arbejder som sikkerhedsekspert i Singapore, til Computerworlds søstermagasin CIO Australia.

Han siger, at det nu er på tide, at sikkerhed bliver indbygget i de applikationer, der lagrer sundhedsdata, og at man ikke bare forlader sig på perimeter-forsvar.

"Det betyder, at man før man skriver den første kodelinje har detaljeret overblik over, hvor der er mulige sikkerhedsproblemer set fra et designperspektiv", siger han.

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S