Atos køber amerikansk virksomhed for mere end 20 milliarder kroner

Endnu et stort internationalt opkøb i it-branchen er gået igennem. Denne gang er det franske Atos, der gør klar til at købe amerikanske Syntel for 3,4 milliarder dollar.

Artikel top billede

Atos-direktør Thierry Breton ses her til virksomhedens event - Technology Days i Paris tidligere i år.
Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Franske Atos opruster.

Det sker med et milliardopkøb af amerikanske Syntel, der nu kommer i franskmændenes besiddelse for 21,7 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Atos plan er at blive stærkere i USA og særligt inden for den finansielle sektor, hvor opkøbet af Syntel vil styrke selskabet i forhold til kunder inden for banksektoren og forsikringsbranchen.

Syntel har ifølge Bloomberg tre store amerikanske kunder, der sidste år stod for knap halvdelen af virksomhedes omsætning. Det drejer sig om American Express, State Street Bank og FedEx.

Læs mere om Atos her: AI er godt på vej - men hvor er eksemplerne? "Vi ved, at en forretning vil vokse mere, når der kommer AI til, men jeg kan ikke sige, at AI vil give 50 procent ekstra værdi"

Handlen blev godkendt af begge bestyrelser i fredags, og prisen på de 21,7 milliarder kroner svarer i følge Bloomberg til knap 15 gange Syntels resultat af den primære drift, hvilket er højere end den almindelige tommelfingerregel på ti gange.

Læs mere om Atos' aktiviteter i Danmark her: Franske Atos klar til opgør mod landets store it-virksomheder: "De andre er jo også dygtige. Men vi er bare bedre"

Syntel har 38 år på bagen og størstedelen af virksomhedens 23.000 medarbejdere arbejder i Indien.

Læs mere om Atos her: KMD og NNIT bliver sat til vægs i stor leverandør-undersøgelse: Leverer ikke på niveau med konkurrenterne

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS