Atos køber amerikansk virksomhed for mere end 20 milliarder kroner

Endnu et stort internationalt opkøb i it-branchen er gået igennem. Denne gang er det franske Atos, der gør klar til at købe amerikanske Syntel for 3,4 milliarder dollar.

Artikel top billede

Atos-direktør Thierry Breton ses her til virksomhedens event - Technology Days i Paris tidligere i år.
Foto: Steffen Villadsen (Foto: Steffen Villadsen)

Franske Atos opruster.

Det sker med et milliardopkøb af amerikanske Syntel, der nu kommer i franskmændenes besiddelse for 21,7 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Atos plan er at blive stærkere i USA og særligt inden for den finansielle sektor, hvor opkøbet af Syntel vil styrke selskabet i forhold til kunder inden for banksektoren og forsikringsbranchen.

Syntel har ifølge Bloomberg tre store amerikanske kunder, der sidste år stod for knap halvdelen af virksomhedes omsætning. Det drejer sig om American Express, State Street Bank og FedEx.

Læs mere om Atos her: AI er godt på vej - men hvor er eksemplerne? "Vi ved, at en forretning vil vokse mere, når der kommer AI til, men jeg kan ikke sige, at AI vil give 50 procent ekstra værdi"

Handlen blev godkendt af begge bestyrelser i fredags, og prisen på de 21,7 milliarder kroner svarer i følge Bloomberg til knap 15 gange Syntels resultat af den primære drift, hvilket er højere end den almindelige tommelfingerregel på ti gange.

Læs mere om Atos' aktiviteter i Danmark her: Franske Atos klar til opgør mod landets store it-virksomheder: "De andre er jo også dygtige. Men vi er bare bedre"

Syntel har 38 år på bagen og størstedelen af virksomhedens 23.000 medarbejdere arbejder i Indien.

Læs mere om Atos her: KMD og NNIT bliver sat til vægs i stor leverandør-undersøgelse: Leverer ikke på niveau med konkurrenterne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS