Et presset Mærsk jagter nye digitale vækstmuligheder: ”Vores vision er, at international handel skal være lige så simpel og effektiv som at bestille en Uber"

Mærsk er ved at ruste sig til en fremtid, hvor konkurrenterne kan blive de store tech-giganter. Computerworld har besøgt den hæderkronedes virksomheds vækstenhed, Mærsk Growth.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Mærsks digitale vækst strategi
  • Blive klogere på Mærsk visioner for international handel og shipping
  • Få svar på hvlike typer startups Mærsk gerne vil investere i
1.251
6:15 min
Engang var Mærsk et guldrandet papir. En sikker investering for hr og fru Danmark.

Men faldende fragtrater har betydet, at den gamle kæmpe har haft røde tal på bundlinjen, mens aktiekursen alene i løbet af det seneste år er faldet med knap 35 procent.

Derfor er Mærsk netop nu i gang med en omstilling, hvor selskabet opruster digitalt og samtidig bevæger sig væk fra tidligere tiders konglomerat-tankengang.

Senest er olie- og gas-forretningen og medejerskabet af Dansk Supermarked blevet solgt fra, og i stedet er Mærsk nu fuldt fokuseret på logistik- og container-drift.

I spidsen af bestyrelsen er kommet danske Jim Hagemann Snabe, der er tidligere CEO for SAP, og samtidig er der blevet tage en række digitale vækstinitiativer, som blandt andet skal ruste Mærsk til en fremtid, hvor virksomheden kan blive udfordret af de store amerikanske tech-giganter.

"Det er en kamp om, hvem der først kan begge dele. Er det Google, der lærer den fysiske verden ved at komme ind i bilerne og ind i husene, eller er det A.P. Møller-Mærsk eller Siemens, der lærer den digitale verden, så de har alle dataene og kan udnytte dem på en ny måde. Det bliver krigen. Dem, der kommer på den kombination, vil opleve en ekspotentiel kurve,” sagde Jim Hagemann Snabe sidste år, da han deltog i en konference på Copenhagen Business School.

Læs også: Mærsk-formand Jim Snabe er klar til krig mod tech-giganterne - den mest omstillingsparate vinder

Et af de nye initiativer, som Mærsk har taget er vækst-enheden Mærsk Growth, der blev skabt i januar 2017.

Et tiltag der skal sikre, at virksomheden kan finde frem til nye digitale forretningsmuligheder.

”Vores opgave i Growth er at skabe ny vækst,” siger Natasha Friis Saxberg, head of technology i Mærsk Growth, til Computerworld.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks