Et presset Mærsk jagter nye digitale vækstmuligheder: ”Vores vision er, at international handel skal være lige så simpel og effektiv som at bestille en Uber"

Mærsk er ved at ruste sig til en fremtid, hvor konkurrenterne kan blive de store tech-giganter. Computerworld har besøgt den hæderkronedes virksomheds vækstenhed, Mærsk Growth.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Mærsks digitale vækst strategi
  • Blive klogere på Mærsk visioner for international handel og shipping
  • Få svar på hvlike typer startups Mærsk gerne vil investere i
1.251
6:15 min
Engang var Mærsk et guldrandet papir. En sikker investering for hr og fru Danmark.

Men faldende fragtrater har betydet, at den gamle kæmpe har haft røde tal på bundlinjen, mens aktiekursen alene i løbet af det seneste år er faldet med knap 35 procent.

Derfor er Mærsk netop nu i gang med en omstilling, hvor selskabet opruster digitalt og samtidig bevæger sig væk fra tidligere tiders konglomerat-tankengang.

Senest er olie- og gas-forretningen og medejerskabet af Dansk Supermarked blevet solgt fra, og i stedet er Mærsk nu fuldt fokuseret på logistik- og container-drift.

I spidsen af bestyrelsen er kommet danske Jim Hagemann Snabe, der er tidligere CEO for SAP, og samtidig er der blevet tage en række digitale vækstinitiativer, som blandt andet skal ruste Mærsk til en fremtid, hvor virksomheden kan blive udfordret af de store amerikanske tech-giganter.

"Det er en kamp om, hvem der først kan begge dele. Er det Google, der lærer den fysiske verden ved at komme ind i bilerne og ind i husene, eller er det A.P. Møller-Mærsk eller Siemens, der lærer den digitale verden, så de har alle dataene og kan udnytte dem på en ny måde. Det bliver krigen. Dem, der kommer på den kombination, vil opleve en ekspotentiel kurve,” sagde Jim Hagemann Snabe sidste år, da han deltog i en konference på Copenhagen Business School.

Læs også: Mærsk-formand Jim Snabe er klar til krig mod tech-giganterne - den mest omstillingsparate vinder

Et af de nye initiativer, som Mærsk har taget er vækst-enheden Mærsk Growth, der blev skabt i januar 2017.

Et tiltag der skal sikre, at virksomheden kan finde frem til nye digitale forretningsmuligheder.

”Vores opgave i Growth er at skabe ny vækst,” siger Natasha Friis Saxberg, head of technology i Mærsk Growth, til Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job