Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

ComputerViews: Danmark har udviklet en tradition for skandaleramte it-projekter i den offentlige sektor, men har de kuldsejlede projekter også været med til at sænke standarderne og forventningerne til udviklingen af de nye offentlige it-systemer? Mentaliteten skal ændres, og alle parter bærer en del af ansvaret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor forventningerne til offentlige it-projekter tilsyneladende er sænket
  • Læs hvilke parter der står til ansvar
  • Indsigt i hvordan parterne sammen bør hjælpe hinanden med at hæve standarderne fremadrettet
1.179
6 min
ComputerViews: Politiets Polsag-projekt nåede kun at blive sat i pilotdrift, før det blev skrottet, Region Hovedstadens valg af Sundhedsplatformen har givet personalet en lang række uhensigtsmæssige forløb og Skat's EFI-system, der i 2015 blev lukket ned efter blot to års drift, kosterede skatteyderne flere milliarder kroner.

De tre eksempler er bare et lille udpluk af en række skandaleramte it-systemer i den offentlige sektor i Danmark, som desværre kan nævnes i flæng.

I mindre skala har Københavns Universitet for nyligt droppet det nye it-system, Epos, der blev udskudt fire gange på fem år, før systemet blev lagt i graven.

Fejlene er forskellige i de offentlige it-projekter, men der er også bemærkelsesværdigt mange gengangere, når fejlene skal forklares:

Årsager som - projektet identificerer ikke brugernes behov, projektet vil opnå for meget på én gang, brugerfladerne designes alt for sent, eller der opstår for mange overraskelser for sent i processen, når de forskellige systemer integreres - er blandt mest hyppige forklaringer.

Det kan du læse mere om her: Københavns Universitet udskød it-system fire gange på fem år, før det blev lagt i graven

Selvom det på ingen måde tåler sammenligning med ovenstående skandaler, har Computerworld for nyligt også afdækket, at der er en række problemer med det nye boligstøttesystem, som blev sat i drift i slutningen af marts.

I den forbindelse kom professor på IT-Universitetet, Søren Lauesen, med en bemærkelsesværdig udtalelse til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S