Tysklands efterretningschef advarer mod Kinas opkøb af it-virksomheder

Den tyske efterretningschef advarer imod opkøb af tyske teknologi virksomheder fra Kina, som han mener kan være en potentiel trussel mod den tyske sikkerhed.

Artikel top billede

Foto: Björn Grochla //Unsplash

Den tyske efterretningschef advarer imod, at opkøb af tyske it-virksomheder, der kan være en trussel mod sikkerheden, hvis køberen kommer fra Kina.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

“Vi skal helt bestemt være bekymret over det her, hvis vi får indtrykket af, at den potentielle køber har en fremmed stat bag sig med en interesse der går udover købet af virksomheden,” siger Hans-Georg Maassen, der er chef for den tyske efterretningstjeneste, til Bloomberg.

Advarslen kommer i en årlig rapport, som efterretningstjenesten udgiver om potentielle trusler for Tysklands sikkerhed.

Her fremgår det, ifølge Bloomberg, at den kinesiske regering gennem statsejede virksomheder kan købe sig til viden i de tyske it-virksomheder.

Private virksomheder bliver mistænkt for spionage

Det er langt fra nyt, at private virksomheder er under mistanke for at hjælpe den lokale regering med oplysninger.

Lige for tiden kæmper det russike sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab med rygter om, at selskabet spionerer for den russiske regering.

Læs mere her: Endnu et land smider Kaspersky Lab på porten

Det har blandt andet betydet, at sikkerhedsselskabet er blevet smidt på porten af både den amerikanske regering, EU og den britiske regering.

Læs mere her: Kaspersky flytter stor del af butikken til Schweiz efter massive anklager om spionage for Rusland

Det har fået selskabet til at flytte sine aktiviteter ud af landet for at forsøge at slippe af med rygterne om, at man skulle spionere på de vestlige lande for Rusland.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S