Tysklands efterretningschef advarer mod Kinas opkøb af it-virksomheder

Den tyske efterretningschef advarer imod opkøb af tyske teknologi virksomheder fra Kina, som han mener kan være en potentiel trussel mod den tyske sikkerhed.

Artikel top billede

Foto: Björn Grochla //Unsplash

Den tyske efterretningschef advarer imod, at opkøb af tyske it-virksomheder, der kan være en trussel mod sikkerheden, hvis køberen kommer fra Kina.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

“Vi skal helt bestemt være bekymret over det her, hvis vi får indtrykket af, at den potentielle køber har en fremmed stat bag sig med en interesse der går udover købet af virksomheden,” siger Hans-Georg Maassen, der er chef for den tyske efterretningstjeneste, til Bloomberg.

Advarslen kommer i en årlig rapport, som efterretningstjenesten udgiver om potentielle trusler for Tysklands sikkerhed.

Her fremgår det, ifølge Bloomberg, at den kinesiske regering gennem statsejede virksomheder kan købe sig til viden i de tyske it-virksomheder.

Private virksomheder bliver mistænkt for spionage

Det er langt fra nyt, at private virksomheder er under mistanke for at hjælpe den lokale regering med oplysninger.

Lige for tiden kæmper det russike sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab med rygter om, at selskabet spionerer for den russiske regering.

Læs mere her: Endnu et land smider Kaspersky Lab på porten

Det har blandt andet betydet, at sikkerhedsselskabet er blevet smidt på porten af både den amerikanske regering, EU og den britiske regering.

Læs mere her: Kaspersky flytter stor del af butikken til Schweiz efter massive anklager om spionage for Rusland

Det har fået selskabet til at flytte sine aktiviteter ud af landet for at forsøge at slippe af med rygterne om, at man skulle spionere på de vestlige lande for Rusland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S