Tysklands efterretningschef advarer mod Kinas opkøb af it-virksomheder

Den tyske efterretningschef advarer imod opkøb af tyske teknologi virksomheder fra Kina, som han mener kan være en potentiel trussel mod den tyske sikkerhed.

Artikel top billede

Foto: Björn Grochla //Unsplash

Den tyske efterretningschef advarer imod, at opkøb af tyske it-virksomheder, der kan være en trussel mod sikkerheden, hvis køberen kommer fra Kina.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

“Vi skal helt bestemt være bekymret over det her, hvis vi får indtrykket af, at den potentielle køber har en fremmed stat bag sig med en interesse der går udover købet af virksomheden,” siger Hans-Georg Maassen, der er chef for den tyske efterretningstjeneste, til Bloomberg.

Advarslen kommer i en årlig rapport, som efterretningstjenesten udgiver om potentielle trusler for Tysklands sikkerhed.

Her fremgår det, ifølge Bloomberg, at den kinesiske regering gennem statsejede virksomheder kan købe sig til viden i de tyske it-virksomheder.

Private virksomheder bliver mistænkt for spionage

Det er langt fra nyt, at private virksomheder er under mistanke for at hjælpe den lokale regering med oplysninger.

Lige for tiden kæmper det russike sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab med rygter om, at selskabet spionerer for den russiske regering.

Læs mere her: Endnu et land smider Kaspersky Lab på porten

Det har blandt andet betydet, at sikkerhedsselskabet er blevet smidt på porten af både den amerikanske regering, EU og den britiske regering.

Læs mere her: Kaspersky flytter stor del af butikken til Schweiz efter massive anklager om spionage for Rusland

Det har fået selskabet til at flytte sine aktiviteter ud af landet for at forsøge at slippe af med rygterne om, at man skulle spionere på de vestlige lande for Rusland.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect