Mark Zuckerbergs formue sat voldsomt på skrump: Taber gigantisk milliardbeløb på en dag

Dårlige nyheder fra Facebook sendte aktiekursen for den amerikanske gigant kraftigt nedad. Det koster potentielt stifter Mark Zuckerberg omkring 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

Nyheden om faldende vækstrater fik voldsomme konsekvenser for aktiekursen og værdien af Facebook, der raslede ned i løbet af handelsdagen på det amerikanske aktiemarked i går.

Det blev også en særdeles dyr dag for stifteren og tech-ikonet Mark Zuckerberg, der har mange aktier i foretagenet.

Faktisk ligner det noget nær en verdensrekort i tab på en enkelt dag. Omkring 17 milliarder dollar svarende til mere end 100 milliarder kroner stod den verdenskendte Zuckerberg til at blive fattigere, inden handlen åbnede. Det skriver Bloomberg.

Læs om en anden stortaber her: Han har som it-investor prøvet at miste 46 milliarder kroner på én dag: "Det kørte af sporet"

Det var som sagt nyheden om, at væksten ikke ser ud til at forsætte ind i årets tredje og fjerde kvartal, der fik investorerne til at trække sig fra aktien, der dykkede knap 20 procent efter de kedelige nyheder fra virksomheden.

Selvom det kan virke som et fuldstændigt vanvittigt beløb med mere end 100 milliarder kroner, så sender det dog ikke amerikaneren på fattiggården. Det gør ham dog en femtedel fattigere, og så koster det ham placeringer på Bloombergs milliardær-indeks, hvor han glider ned ad listen, og dermed må kigge langt efter både Bill Gates og Jeff Bezoz, der nu er verdens rigeste.

Det kunne dog have været være. Det berettes i dag fra selvsamme Bloomberg, at flere medarbejdere har solgt store mængder akiter deriblandt netop Zuckerberg. Han har personligt skilt sig af med aktier for 3,5 millliarder kroner i tiden efter skandalen omkring Cambridge Analytica.

Læs mere om Facebooks nedtur her: Facebook varslede brat opbremsning for væksten: Det kostede 760 milliarder i markedsværdi

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S