Mark Zuckerbergs formue sat voldsomt på skrump: Taber gigantisk milliardbeløb på en dag

Dårlige nyheder fra Facebook sendte aktiekursen for den amerikanske gigant kraftigt nedad. Det koster potentielt stifter Mark Zuckerberg omkring 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

Nyheden om faldende vækstrater fik voldsomme konsekvenser for aktiekursen og værdien af Facebook, der raslede ned i løbet af handelsdagen på det amerikanske aktiemarked i går.

Det blev også en særdeles dyr dag for stifteren og tech-ikonet Mark Zuckerberg, der har mange aktier i foretagenet.

Faktisk ligner det noget nær en verdensrekort i tab på en enkelt dag. Omkring 17 milliarder dollar svarende til mere end 100 milliarder kroner stod den verdenskendte Zuckerberg til at blive fattigere, inden handlen åbnede. Det skriver Bloomberg.

Læs om en anden stortaber her: Han har som it-investor prøvet at miste 46 milliarder kroner på én dag: "Det kørte af sporet"

Det var som sagt nyheden om, at væksten ikke ser ud til at forsætte ind i årets tredje og fjerde kvartal, der fik investorerne til at trække sig fra aktien, der dykkede knap 20 procent efter de kedelige nyheder fra virksomheden.

Selvom det kan virke som et fuldstændigt vanvittigt beløb med mere end 100 milliarder kroner, så sender det dog ikke amerikaneren på fattiggården. Det gør ham dog en femtedel fattigere, og så koster det ham placeringer på Bloombergs milliardær-indeks, hvor han glider ned ad listen, og dermed må kigge langt efter både Bill Gates og Jeff Bezoz, der nu er verdens rigeste.

Det kunne dog have været være. Det berettes i dag fra selvsamme Bloomberg, at flere medarbejdere har solgt store mængder akiter deriblandt netop Zuckerberg. Han har personligt skilt sig af med aktier for 3,5 millliarder kroner i tiden efter skandalen omkring Cambridge Analytica.

Læs mere om Facebooks nedtur her: Facebook varslede brat opbremsning for væksten: Det kostede 760 milliarder i markedsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S