Bredsbåndshastigheden eksploderer i Danmark: Så mange danskere har over 100 megabit

Danskerne optimerer deres internet hastigheder i stigende grad. Over 10 procent af befolkningen har nu en internetforbindelse på mindst 100 megabit download.

Artikel top billede

Det går lynhurtigt med at opgradere hastigheden hos de danske bredbåndskunder.

Nye tal fra Energistyrelsen viser, at antallet af danske kunder bredbåndskunder, der har en forbindelse med minimum 100 megabit download, er steget hele 89 procent fras slutningen af 2016 til slutningen af 2017. Det skriver Jyllands-Posten.

Ved udgangen af 2017 havde næsten 780.000 danskere en internetforbindelse med mindst 100 megabit download.

Det svarer til mere end 10 procent af den danske befolkning.

"I 2017 kom det spring på bredbåndshastigheder, som vi har ventet på i et par år. Vi ser simpelthen, at danskernes behov har flyttet markedet, så 100 megabit er blevet en normal forbindelse. Det hænger dels sammen med, at infrastrukturen er blevet udbygget så meget, at de fleste husstande kan få 100 megabit, og dels fordi at priserne er blevet presset så langt ned, at merprisen for en hurtig forbindelse er minimal," siger Michael Jensen, partner og teleekspert hos konsulenthuset Netplan, til avisen.

Læs også: Danmark brager ind i den globale internetligas top 3: Gå på opdagelse og se, hvor hurtigt internettet er rundt om i verden

Prispres spiller ind

Michael Jensen slår altså fast, at udrulningen af fibernettet og den generelle infrastruktur spiller en væsentlig rolle i, at danskerne har øget deres hastighed så markant, men det er ikke det eneste parameter.

Teleeksperten understreger, at der er et stort prispres i branche, som betyder, at der eksempelvis ikke er særlig stor forskel rent prismæssigt på en forbindelse på 25 megabit download og 100 megabit download.

Prisforskellen kan ofte være helt ned til 50 kroner om måneden.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job