Tech-professor forudser at tech-giganter snart bliver tvunget til dramatisk kursskifte: "De var aldrig blevet så store, hvis folk havde kunne forudse, hvilke konsekvenser forretningsmodellen ville få"

Facebooks overraskende kvartalsregnskab kan blive det første eksempel på, at verdens tech-giganter må tilpasse deres forretningsmodeller, hvis de ikke vil rammes af bøder og politiske reguleringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på hvorfor det er så svært at skifte tech-produkt
  • Bliver klogere på hvordan Facebook tager opgøret med sin forretningsmodel
  • Få et bud på de mulige afløser for de annoncebaserede forretningsmodeller
1.013
5:15 min
Få produkter er så komplekse og besværlige at udskifte, som det er tilfældet med bankprodukter.

Men i praksis er det ofte mindst lige så udfordrende for de fleste af os, hvis vi skal droppe eller udskifte et af de mange tech-produkter, som vi er afhængige af i dagligdagen.

Det vurderer Mikkel Flyverbom, der er professor i kommunikation og digitale transformationer på Copenhagen Business School.

Det er på trods af, at det teknisk set er betydeligt lettere at slette sin konto på Facebook, lade være med at besøge Google eller købe et produkt uden æble-logo.

”Der skal utroligt meget til før folk vælger at skifte bank, selvom banken eksempelvis er involveret i hvidvaskning. Men det er min vurdering, at de stærke netværks-effekter, der forbundet med produkterne betyder, at afstanden mellem tanke og handling er endnu større, når det gælder internettjenester og produkter fra de store tech-giganter,” siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S