Tech-professor forudser at tech-giganter snart bliver tvunget til dramatisk kursskifte: "De var aldrig blevet så store, hvis folk havde kunne forudse, hvilke konsekvenser forretningsmodellen ville få"

Facebooks overraskende kvartalsregnskab kan blive det første eksempel på, at verdens tech-giganter må tilpasse deres forretningsmodeller, hvis de ikke vil rammes af bøder og politiske reguleringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på hvorfor det er så svært at skifte tech-produkt
  • Bliver klogere på hvordan Facebook tager opgøret med sin forretningsmodel
  • Få et bud på de mulige afløser for de annoncebaserede forretningsmodeller
1.013
5:15 min
Få produkter er så komplekse og besværlige at udskifte, som det er tilfældet med bankprodukter.

Men i praksis er det ofte mindst lige så udfordrende for de fleste af os, hvis vi skal droppe eller udskifte et af de mange tech-produkter, som vi er afhængige af i dagligdagen.

Det vurderer Mikkel Flyverbom, der er professor i kommunikation og digitale transformationer på Copenhagen Business School.

Det er på trods af, at det teknisk set er betydeligt lettere at slette sin konto på Facebook, lade være med at besøge Google eller købe et produkt uden æble-logo.

”Der skal utroligt meget til før folk vælger at skifte bank, selvom banken eksempelvis er involveret i hvidvaskning. Men det er min vurdering, at de stærke netværks-effekter, der forbundet med produkterne betyder, at afstanden mellem tanke og handling er endnu større, når det gælder internettjenester og produkter fra de store tech-giganter,” siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos