Tech-professor forudser at tech-giganter snart bliver tvunget til dramatisk kursskifte: "De var aldrig blevet så store, hvis folk havde kunne forudse, hvilke konsekvenser forretningsmodellen ville få"

Facebooks overraskende kvartalsregnskab kan blive det første eksempel på, at verdens tech-giganter må tilpasse deres forretningsmodeller, hvis de ikke vil rammes af bøder og politiske reguleringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på hvorfor det er så svært at skifte tech-produkt
  • Bliver klogere på hvordan Facebook tager opgøret med sin forretningsmodel
  • Få et bud på de mulige afløser for de annoncebaserede forretningsmodeller
1.013
5:15 min
Få produkter er så komplekse og besværlige at udskifte, som det er tilfældet med bankprodukter.

Men i praksis er det ofte mindst lige så udfordrende for de fleste af os, hvis vi skal droppe eller udskifte et af de mange tech-produkter, som vi er afhængige af i dagligdagen.

Det vurderer Mikkel Flyverbom, der er professor i kommunikation og digitale transformationer på Copenhagen Business School.

Det er på trods af, at det teknisk set er betydeligt lettere at slette sin konto på Facebook, lade være med at besøge Google eller købe et produkt uden æble-logo.

”Der skal utroligt meget til før folk vælger at skifte bank, selvom banken eksempelvis er involveret i hvidvaskning. Men det er min vurdering, at de stærke netværks-effekter, der forbundet med produkterne betyder, at afstanden mellem tanke og handling er endnu større, når det gælder internettjenester og produkter fra de store tech-giganter,” siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse