Se tallene: Sådan er optaget på de danske it-uddannelser

De store københavnske uddannelsesinstitutioner gik tilbage, og kønsfordelingen er uændret, men hvilke it-uddannelser blev de store vindere og tabere ved årets optag? Læs med her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få alle detaljer i optaget på de danske it-uddannelser
  • Se hvor i landet de it-studerende søger hen
  • Læs hvilke uddannelserne, der er de mest populære
  • Tjek hvilke uddannelserne, der har oplevet stor tilbagegang
  • Bliv klogere på udviklingen i kønsfordelingen på de danske it-uddannelser
561
3 min
Lad det stå klart med det samme.

2018 blev ikke året, hvor it-virksomheder og brancheorganisationer fik opfyldt drømmen om, at optaget på de danske it-uddannelser ville eksplodere.

Det samlede optag på de danske it-uddannelser er 5.771 i 2018, og det betyder, at optaget samlet set kun er steget med 65 personer fra 2017 til 2018.

Det svarer til 1 procent.
[b]
Læs også: [url=https://www.computerworld.dk/art/243117/taarnhoej-efterspoergsel-denne-type-it-medarbejdere-er-de-mest-eftersp

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S