Morgen-briefing: Dansk it-millionær: 2017 var et kedeligt år for mig / Booking-platform slår alle forventninger / Twitter tjener mere end ventet - men taber brugere / Får seks millioner kroner for at dele ét billede på Instagram

Morgen-briefing: Dansk it-millionær: 2017 var et kedeligt år for mig / Booking-platform slår alle forventninger / Twitter tjener mere end ventet - men taber brugere / Får seks millioner kroner for at dele ét billede på Instagram / Nets ramt af nedbrud i Finland søndag

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Morgen ... velkommen til mandag og en ny uge med nyhedsopdateringer fra Computerworld.

Dansk it-millionær: 2017 var et kedeacligt år for mig

Michael Moesgaard Andersen, der har tjent millioner på investeringer i CBB Mobil og Configit, kom ud af 2017 med et markant mindre overskud i hans investeringsselskab end året før, skriver Børsen.

Moesgaard Consulting fik et overskud på beskedne 63.000 kroner mod 193 millioner kroner året før. Det store overskud i 2016 skyldtes dog, at han i 2016 sammen med de to andre stiftere af Configit solgte virksomheden til kapitalfonden Solaris.

"Men i 2017 ramte vi ikke nogen exit med nogen af vores selskaber, og derfor blev det et kedeligt mellemår," siger Michael Moesgaard Andersen.

2017-resultatet var også præget af smartphoneselskabet Lumigons konkurs, hvor Moesgaard havde en mindre investering i klemme.

Michael Moesgaard Andersen satser nu på it-selskaberne Konsolidator og Valuer, som henholdsvis er et regnskabssystem til mindre og mellemstore virksomheder, og et softwareselskab, der hjælper etablerede virksomheder med at finde partnerskaber med innovative iværksættere.

Booking-platform slår alle forventninger

Den globale online-rejseudbyder Expedia kom overraskende godt ud af andet kvartal, skriver Børsen.

Selskabet, der har afdelinger i 70 lande - deriblandt Danmark - omsatte for 18,4 milliarder kroner og fik et overskud på 1,47 milliarder kroner. Overskuddet var næsten dobbelt så stort som ventet af analytikerne, og det fik aktiekursen til at vokse 9,5 procent.

Expedia har oplevet en vækst i antallet af bookede hotelværelser på expedia.com med 12 procent i det seneste kvartal..

Twitter tjener mere end ventet - men taber brugere

Trumps foretrukne medie, Twitter, kom ud af seneste kvartal med bedre indtjening end ventet, men med færre månedlige brugere, skriver Børsen.

Twitter har lige som Facebook været under pres for at luge ud i falske profiler og krænkende indhold, og Twitter har derfor oplevet et fald i antal månedlige brugere med en million til 335 millioner. Indtjeningen i kvartalet blev 4,5 milliarder kroner.

Får seks millioner kroner for at dele ét billede på Instagram

Det er en særdeles indbringende forretning at være såkaldt ‘influencer’ med virkelig mange følgere på Instagram og andre sociale medier, som influencerne kan påvirke med markedsføring betalt af virksomheder.

Kongen af den disciplin er en ung kvinde ved navn Kylie Jenner, som ifølge en undersøgelse foretaget af Hopper HQ har ikke færre end 110 millioner følgere på Instagram. Hun kan derfor indkassere seks millioner kroner for hvert billede, hun publicerer. Mest for at reklamere for sminke.

Fodboldspilleren Christiano Ronaldo tjener angiveligt kun’ fem millioner pr. billede, skriver Børsen.

Nets ramt af nedbrud i Finland søndag

Kunder i flere finske banker havde problemer med at bruge deres betalingskort og netbank søndag, skriver Reuters.

Problemerne skyldtes en netværksfejl uden for Nets, siger en talsperson for Nets til Reuters. Problemerne er blevet løst. Nordeas kunder var blandt de ramte.

Den statslige public service-station Yle rapporterede, at en lang række banker var ramt af nedbruddet.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S