Morgen-briefing: Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook / Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon / Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Morgen-briefing: Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook / Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon / Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld og velkommen til tirsdagens hurige it-nyhedsoverblik.

Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook

Facebook og andre sociale medier er et magtfuldt værktøj til lokal markedsføring og dialog med kunderne.

Det er baggrunden for, at den danske iværksætter Post Office Social ifølge Børsen har en vis succes med at hjælpe store virksomheder med at aktivere deres ansatte i eksempelvis butikker, bilforhandlere og fitnesscentre.

Matas-kædens medarbejdere har fået undervisning i, hvordan det skal gøres, og det samme gælder ansatte hos Bilka, Fittnes.dk og Toyota.

Ifølge en af stifterne, Andreas Füchsel, er det en klar tendens i reklameverden at der bliver brugt færre penge på kendte stjerner i tv-reklamer, og at flere almindelige mennesker - såkaldte mikroinfluenter - anbefaler produkter.

Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon

For danske kunder betyder det noget, at en virksomhed har et større formål end blot at tjene mest muligt. Og så er danske forbrugere også godt klar over, at de store giganter dels både presser danske arbejdspladser og samfundets skattegrundlag.

På den baggrund frygter chefen for den danske e-boghandel Saxo.com ikke, at verdens største e-boghandel ser ud til at være på vej ind på det danske marked.

"Jeg tror, at danskerne er der, hvor det ikke bare handler om at levere varer hurtigt og billigt. Det handler også om, at der er et overordnet formål med virksomheden," siger Jørgen Balle Olesen til Børsen.

Saxos større formål handler om at demokratisere litteratur ved at kæmpe for frie bogpriser i Danmark og via et samarbejde med Unicef at sende bøger til børn.

Forbrugerekspert ved marketingfirmaet LHBS Eva Steensig siger til Børsen, at hun ikke betragter etik og værdier som de vigtigste konkurrenceparameter. Kampen skal derimod vindes på kundeoplevelser.

Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Britiske politikere vil tvinge Facebook og Twitter til at sætte ind mod falske profiler og misinformation, som sætter demokratiet under pres, skriver Børsen.

De sociale medier skal have direkte ansvar for, hvad brugerne publicerer, og dermed også for falsk indhold, foreslår en en komité i det britiske underhus, der har efterforsket vælgermanipulation. Regeringen ventes at komme med et forslag på linje med anbefalingerne til efteråret.

Der er ifølge Børsen tre konkrete forslag.

Dels skal selskaberne gøres juridisk ansvarlige for falsk indhold, fordi selskaberne algoritmer afgør, hvilket indhold der fremhæves.

Dels skal selskaberne betale en afgift, som skal bruges til at finansiere digital uddannelse.

Dels skal selskaberne have hold i, hvor mange falske profiler der er på deres platforme, og myndighederne skal kunne kontrollere brugertal, så annoncørerne ikke bliver snydt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S