Morgen-briefing: Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook / Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon / Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Morgen-briefing: Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook / Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon / Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld og velkommen til tirsdagens hurige it-nyhedsoverblik.

Alle medarbejdere kan lære at bidrage til markedsføringen på Facebook

Facebook og andre sociale medier er et magtfuldt værktøj til lokal markedsføring og dialog med kunderne.

Det er baggrunden for, at den danske iværksætter Post Office Social ifølge Børsen har en vis succes med at hjælpe store virksomheder med at aktivere deres ansatte i eksempelvis butikker, bilforhandlere og fitnesscentre.

Matas-kædens medarbejdere har fået undervisning i, hvordan det skal gøres, og det samme gælder ansatte hos Bilka, Fittnes.dk og Toyota.

Ifølge en af stifterne, Andreas Füchsel, er det en klar tendens i reklameverden at der bliver brugt færre penge på kendte stjerner i tv-reklamer, og at flere almindelige mennesker - såkaldte mikroinfluenter - anbefaler produkter.

Saxo.com: Etik og moral er vigtige våben i kampen mod Amazon

For danske kunder betyder det noget, at en virksomhed har et større formål end blot at tjene mest muligt. Og så er danske forbrugere også godt klar over, at de store giganter dels både presser danske arbejdspladser og samfundets skattegrundlag.

På den baggrund frygter chefen for den danske e-boghandel Saxo.com ikke, at verdens største e-boghandel ser ud til at være på vej ind på det danske marked.

"Jeg tror, at danskerne er der, hvor det ikke bare handler om at levere varer hurtigt og billigt. Det handler også om, at der er et overordnet formål med virksomheden," siger Jørgen Balle Olesen til Børsen.

Saxos større formål handler om at demokratisere litteratur ved at kæmpe for frie bogpriser i Danmark og via et samarbejde med Unicef at sende bøger til børn.

Forbrugerekspert ved marketingfirmaet LHBS Eva Steensig siger til Børsen, at hun ikke betragter etik og værdier som de vigtigste konkurrenceparameter. Kampen skal derimod vindes på kundeoplevelser.

Britisk frontalangreb på Facebook og Twitter

Britiske politikere vil tvinge Facebook og Twitter til at sætte ind mod falske profiler og misinformation, som sætter demokratiet under pres, skriver Børsen.

De sociale medier skal have direkte ansvar for, hvad brugerne publicerer, og dermed også for falsk indhold, foreslår en en komité i det britiske underhus, der har efterforsket vælgermanipulation. Regeringen ventes at komme med et forslag på linje med anbefalingerne til efteråret.

Der er ifølge Børsen tre konkrete forslag.

Dels skal selskaberne gøres juridisk ansvarlige for falsk indhold, fordi selskaberne algoritmer afgør, hvilket indhold der fremhæves.

Dels skal selskaberne betale en afgift, som skal bruges til at finansiere digital uddannelse.

Dels skal selskaberne have hold i, hvor mange falske profiler der er på deres platforme, og myndighederne skal kunne kontrollere brugertal, så annoncørerne ikke bliver snydt.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S