Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: “Vi kan ikke alene overlade it-sikkerheden til de professionelle”

Interview: It-sikkerhed er for alvorligt til, at vi bare kan lade de professionelle klare det. Både politikere og medarbejdere der ikke arbejder med it skal involveres, lyder det fra Microsofts danske sikkerhedsdirektør.

Artikel top billede

Pressefoto (Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor it-sikkerhed er for alvorligt kun at overlade til professionelle til
  • Om man bør begrænse adgangen for udvalgte medarbejdere
  • Hvilke tiltag der kan sikre medarbejderne endnu bedre i fremtiden
829
4:15 min
Selvom der selvfølgelig er mange virksomheder, der er godt med, så er svaret alligevel "nej", når man spørger Ole Kjeldsen direkte, om danske virksomheder er gode nok til at forklare deres medarbejde om deres rolle i it-sikkerheden.

“Som it-folk har vi været vant til, at it-sikkerhed skal vi tage os af, for det er der ikke andre, der interesserer sig for. Derfor er folk blevet vænnet til, at det var et problem, som skulle løses nede i it,” forklarer Ole Kjeldsen, der er sikkerhedsdirektør for Microsoft i Danmark.

Derfor er det også nødvendigt at gøre op med tanken om, at it-sikkerhed er noget, der kun skal håndteres af professionelle.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S