Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: “Vi kan ikke alene overlade it-sikkerheden til de professionelle”

Interview: It-sikkerhed er for alvorligt til, at vi bare kan lade de professionelle klare det. Både politikere og medarbejdere der ikke arbejder med it skal involveres, lyder det fra Microsofts danske sikkerhedsdirektør.

Artikel top billede

Pressefoto (Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor it-sikkerhed er for alvorligt kun at overlade til professionelle til
  • Om man bør begrænse adgangen for udvalgte medarbejdere
  • Hvilke tiltag der kan sikre medarbejderne endnu bedre i fremtiden
829
4:15 min
Selvom der selvfølgelig er mange virksomheder, der er godt med, så er svaret alligevel "nej", når man spørger Ole Kjeldsen direkte, om danske virksomheder er gode nok til at forklare deres medarbejde om deres rolle i it-sikkerheden.

“Som it-folk har vi været vant til, at it-sikkerhed skal vi tage os af, for det er der ikke andre, der interesserer sig for. Derfor er folk blevet vænnet til, at det var et problem, som skulle løses nede i it,” forklarer Ole Kjeldsen, der er sikkerhedsdirektør for Microsoft i Danmark.

Derfor er det også nødvendigt at gøre op med tanken om, at it-sikkerhed er noget, der kun skal håndteres af professionelle.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics