Den kinesiske app WeChat er en uundværlig del af én milliard menneskers liv: Den får vestlige apps til at virke direkte primitive, men pas på med hvad du skriver

WeChat har mere end én milliard aktive brugere, der anvender appen til alt fra virksomhedskommunikation til betalinger og dating. En af dem der ikke kan undvære appen er danske Mikkel Hippe Brun, der er medstifter af Tradeshift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på det kinesiske fænomen WeChat, der har én milliard aktive brugere og spiller en central rolle i de fleste kineseres liv
  • Få indsigt i hvordan den danske tech-virksomhed Tradeshift anvender WeChat
  • WeChat er blevet kritiseret af menneskerettighedsorganisationer og privacy-forkæmpere. Hør hvilke forholdsregler, du bør tage, når du bruger appen
1.626
8:15 min
I Kina betyder det ikke så meget, hvilket styresystem du har på din telefon. Forklaringen er, at mange kineseres digitale liv foregår i én app, WeChat.

En app, der eksempelvis bliver brugt til alt fra kommunikation på arbejdet til kommunikation i fritiden, men også til butiksbetalinger, dating eller til bestillinger af hyrevogne.

WeChat har med andre ord udviklet sig til en helt central del af de fleste kineseres tilværelse, og i praksis er WeChat en slags styresystem i styresystemet.

Det forklarer Mikkel Hippe Brun, der er medstifter af den danske tech-virksomhed Tradeshift.

"Vestlige besked-apps virker direkte primitive, når du sammenligner med WeChat," siger han til Computerworld.

Han besøger hver måned Tradeshifts kinesiske afdeling, og her har han ved selvsyn oplevet, hvordan WeChat i løbet af de seneste år har taget Kina med storm.

I dag har WeChat mere end én milliard aktive brugere, og hvad enten du har en Android-telefon eller en iPhone, så er WeChat den første app, som mange kinesere henter, når de har anskaffet sig en ny telefon.

Det samme bør du gøre, hvis du skal til Kina, lyder rådet fra Mikkel Hippe Brun

”Kommer du i dag til Kina som udlænding – uanset om du er flyttet herover eller blot er afsted på ferie – så er mit råd altid, at du som noget af det første skal downloade WeChat,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS