Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

Til trods for stagnerende Mac og iPhone-salg overstiger Apple forventninger i selskabets nyeste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Offentliggørelsen af Apples nyeste kvartalsregnskab bliver fulgt tæt, for selskabet er tæt på at opnå et epokegørende resultat. Stiger aktien yderligere i løbet af dagen, vil Apple blive den første teknologi-virksomhed til nogensinde at opnå en markedsværdi på 1 billion dollar.

Målet er snublende nært, med en forventet indtjening til årets næste kvartal på mellem 60 og 62 milliarder dollar – en målsætning som overstiger det forventede resultat på 59,4 milliarder. Set over året vil det svare til mellem 16 og 19 procents vækst i indtjeningen.

Det er særligt udsigterne til et stærkt line-up i det kommende kvartal, der får Apple til opjustere forventningerne. Her rygtes det, at Apple vil udvide sortimentet med tre nye iPhone-modeller, samt en stribe nye iPad Pro, omkring midten af september.

I skrivende stund lyder Apples markedsværdi på 956,5 milliarder dollar, det højeste for selskabet nogensinde, hvilket svarer til godt 6.070 milliarder kroner.

Læs også: Apple skruer kraftigt ned for iPhone X-produktionen: Forbrugerne synes den er for dyr

Stagnerende iPhone salg, mens services eksploderer

Det gode regnskab plettes af, at Apples kerneforretninger, salget af hardware, ikke har udviklet synderligt i forhold til samme periode sidste år.

Den samlede omsætning for indeværende kvartal lyder på 53,3 milliarder dollar, med styksalg på iPhones, iPad og Macs på henholdsvis 41,3, 11,5 og 3,7 millioner enheder.

I samme kvartal året før mønstrede Apples tre kerneforretninger respektive styksalg på 41, 11,4 og 4,29 millioner, mens omsætningen nåede op på 45,4 milliarder dollar.

Til gengæld er Apples tjenester i fuld ekspansion med en vækst på 31 procent i omsætningen til 9,55 milliarder dollar.

Læs også: Dødt løb i billion-ræset: Så tæt er Apple og Amazon på at runde fænomenal milepæl

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics