Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

Til trods for stagnerende Mac og iPhone-salg overstiger Apple forventninger i selskabets nyeste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Offentliggørelsen af Apples nyeste kvartalsregnskab bliver fulgt tæt, for selskabet er tæt på at opnå et epokegørende resultat. Stiger aktien yderligere i løbet af dagen, vil Apple blive den første teknologi-virksomhed til nogensinde at opnå en markedsværdi på 1 billion dollar.

Målet er snublende nært, med en forventet indtjening til årets næste kvartal på mellem 60 og 62 milliarder dollar – en målsætning som overstiger det forventede resultat på 59,4 milliarder. Set over året vil det svare til mellem 16 og 19 procents vækst i indtjeningen.

Det er særligt udsigterne til et stærkt line-up i det kommende kvartal, der får Apple til opjustere forventningerne. Her rygtes det, at Apple vil udvide sortimentet med tre nye iPhone-modeller, samt en stribe nye iPad Pro, omkring midten af september.

I skrivende stund lyder Apples markedsværdi på 956,5 milliarder dollar, det højeste for selskabet nogensinde, hvilket svarer til godt 6.070 milliarder kroner.

Læs også: Apple skruer kraftigt ned for iPhone X-produktionen: Forbrugerne synes den er for dyr

Stagnerende iPhone salg, mens services eksploderer

Det gode regnskab plettes af, at Apples kerneforretninger, salget af hardware, ikke har udviklet synderligt i forhold til samme periode sidste år.

Den samlede omsætning for indeværende kvartal lyder på 53,3 milliarder dollar, med styksalg på iPhones, iPad og Macs på henholdsvis 41,3, 11,5 og 3,7 millioner enheder.

I samme kvartal året før mønstrede Apples tre kerneforretninger respektive styksalg på 41, 11,4 og 4,29 millioner, mens omsætningen nåede op på 45,4 milliarder dollar.

Til gengæld er Apples tjenester i fuld ekspansion med en vækst på 31 procent i omsætningen til 9,55 milliarder dollar.

Læs også: Dødt løb i billion-ræset: Så tæt er Apple og Amazon på at runde fænomenal milepæl

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse