Service-tjenesterne boomer hos Apple - mens hardware-salget flader ud: Se tallene her

Tjenester som Apple Music, App Store, iCloud og Apple Pay tegner sig til at blive den helt store vækstakse for Apple.

Artikel top billede

Apple har præsenteret et godt regnskab, der ender med at indfri forventningerne fra aktiemarkedet.

Granskes regnskabet, er det især en afdeling i koncernen, der brillerer: Services.

Her kan læses, at afdelingen alene tegner sig for en omsætning på 9,5 milliarder dollar i det seneste kvartal, hvilket svarer til 18 procent af Apples samlede omsætning på 53,3 milliarder dollar. Omsat til danske kroner svarer det til henholdsvis godt 60 milliarder og små 340 milliarder,

Det svarer til en vækst på næsten 31 procent i forhold til sidste år, en markant stigning i forhold til den resterende del af forretningen, som kun kan mønstre en samlet vækstrate på knap 15 procent.

Succesen tilskrives i regnskabet en voksende skare af brugere, som benytter Apples tjenester. I dag er over 300 millioner brugere tilmeldt en af Apples services – 60 procent flere end på samme tidspunkt sidste år.

Apple Music alene trækker en del af den vækst med 50 procent flere tilmeldte i det hedengangne år.

Apple præciserer her ikke, hvor mange nuværende tilmeldte selskabet kan tælle men gentager i stedet at tjeneste kunne mønstre 50 millioner tilmeldte i maj i år.

Se også: Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

Blæser sandsynligvis forbi målet

Tech-giganten synes at være på rette spor i forhold til at indfri 2017-målsætningen om at nå en på indtjening på 14 milliarder dollar per kvartal inden udgangen af 2020.

Holder selskabet sine nuværende vækstrater, vil Apple runde en service-omsætning på mellem 16 og 17 milliarder dollar, inden den erklærede tidsfridst udløber.

Holder verserende rygter fra Macrumours om en Apple-satsning inden for streaming af TV-stik, kan det bidrage med det sidste puf, som kan få Apple over målstregen.

Læs også: Derfor er Apple størst: Det er i bund og grund en arrogant, teknologiforskrækket virksomhed

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job