Service-tjenesterne boomer hos Apple - mens hardware-salget flader ud: Se tallene her

Tjenester som Apple Music, App Store, iCloud og Apple Pay tegner sig til at blive den helt store vækstakse for Apple.

Artikel top billede

Apple har præsenteret et godt regnskab, der ender med at indfri forventningerne fra aktiemarkedet.

Granskes regnskabet, er det især en afdeling i koncernen, der brillerer: Services.

Her kan læses, at afdelingen alene tegner sig for en omsætning på 9,5 milliarder dollar i det seneste kvartal, hvilket svarer til 18 procent af Apples samlede omsætning på 53,3 milliarder dollar. Omsat til danske kroner svarer det til henholdsvis godt 60 milliarder og små 340 milliarder,

Det svarer til en vækst på næsten 31 procent i forhold til sidste år, en markant stigning i forhold til den resterende del af forretningen, som kun kan mønstre en samlet vækstrate på knap 15 procent.

Succesen tilskrives i regnskabet en voksende skare af brugere, som benytter Apples tjenester. I dag er over 300 millioner brugere tilmeldt en af Apples services – 60 procent flere end på samme tidspunkt sidste år.

Apple Music alene trækker en del af den vækst med 50 procent flere tilmeldte i det hedengangne år.

Apple præciserer her ikke, hvor mange nuværende tilmeldte selskabet kan tælle men gentager i stedet at tjeneste kunne mønstre 50 millioner tilmeldte i maj i år.

Se også: Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

Blæser sandsynligvis forbi målet

Tech-giganten synes at være på rette spor i forhold til at indfri 2017-målsætningen om at nå en på indtjening på 14 milliarder dollar per kvartal inden udgangen af 2020.

Holder selskabet sine nuværende vækstrater, vil Apple runde en service-omsætning på mellem 16 og 17 milliarder dollar, inden den erklærede tidsfridst udløber.

Holder verserende rygter fra Macrumours om en Apple-satsning inden for streaming af TV-stik, kan det bidrage med det sidste puf, som kan få Apple over målstregen.

Læs også: Derfor er Apple størst: Det er i bund og grund en arrogant, teknologiforskrækket virksomhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S