Service-tjenesterne boomer hos Apple - mens hardware-salget flader ud: Se tallene her

Tjenester som Apple Music, App Store, iCloud og Apple Pay tegner sig til at blive den helt store vækstakse for Apple.

Artikel top billede

Apple har præsenteret et godt regnskab, der ender med at indfri forventningerne fra aktiemarkedet.

Granskes regnskabet, er det især en afdeling i koncernen, der brillerer: Services.

Her kan læses, at afdelingen alene tegner sig for en omsætning på 9,5 milliarder dollar i det seneste kvartal, hvilket svarer til 18 procent af Apples samlede omsætning på 53,3 milliarder dollar. Omsat til danske kroner svarer det til henholdsvis godt 60 milliarder og små 340 milliarder,

Det svarer til en vækst på næsten 31 procent i forhold til sidste år, en markant stigning i forhold til den resterende del af forretningen, som kun kan mønstre en samlet vækstrate på knap 15 procent.

Succesen tilskrives i regnskabet en voksende skare af brugere, som benytter Apples tjenester. I dag er over 300 millioner brugere tilmeldt en af Apples services – 60 procent flere end på samme tidspunkt sidste år.

Apple Music alene trækker en del af den vækst med 50 procent flere tilmeldte i det hedengangne år.

Apple præciserer her ikke, hvor mange nuværende tilmeldte selskabet kan tælle men gentager i stedet at tjeneste kunne mønstre 50 millioner tilmeldte i maj i år.

Se også: Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

Blæser sandsynligvis forbi målet

Tech-giganten synes at være på rette spor i forhold til at indfri 2017-målsætningen om at nå en på indtjening på 14 milliarder dollar per kvartal inden udgangen af 2020.

Holder selskabet sine nuværende vækstrater, vil Apple runde en service-omsætning på mellem 16 og 17 milliarder dollar, inden den erklærede tidsfridst udløber.

Holder verserende rygter fra Macrumours om en Apple-satsning inden for streaming af TV-stik, kan det bidrage med det sidste puf, som kan få Apple over målstregen.

Læs også: Derfor er Apple størst: Det er i bund og grund en arrogant, teknologiforskrækket virksomhed

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S