Næste større opdatering af Windows 10 lander formentlig til tiden - for første gang i tre år

Den næste såkaldte featureopgradering af Windows 10 lander sandsynligvis i september og rammer dermed for første gang siden 2015 den lovede releasedato. Det tyder alt på dømt ud fra fremdriften i den opgradering, der efter planen skal komme i marts 2019.

Artikel top billede

Efterårets såkaldte featureopgradering af Windows 10 - kaldet 1809 - lander formentlig netop i september, som nitallet i versionsnummeret antyder.

Ifølge Computerworld US bliver det omkring 10. september eller 24. september.

Hvis det bliver en realitet, vil det være første gang siden slutningen af 2015, at en opdatering faktisk lander i den måned, opdateringsnummeret lover.

Computerworld US baserer sin antagelse på fremdriften i den opdatering af Windows 10, der kaldes 1903, som altså efter planen skal lande i marts næste år.

Microsoft frigav et første preview af version 1903 den 25. juli. Det var en såkaldt ‘Skip Ahead build’, der som regel er et godt tegn på, at den endelige version af den opdatering, der ligger forud - altså 1809 - er ved at være færdigpoleret og klar til launch.

Samtidig med det udgav Microsoft et preview af Windows 10 version 1809.

Det kan du læse mere om i denne blogpost fra Microsoft.

En release af Windows 10 version 1809 cirka 24. september passer med den sædvanlige periode fra frigivelsen af en Skip Ahead build til lancering af de tidligere versioner, skriver Computerworld.

Men baseret på de tre seneste opdateringer vil en lanceringsdato omkring 10. september være realistisk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg