Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Interview: Efter en årrække med stagnerende vækstrater og tilbagegang i antallet af medarbejdere, er IBM's forretning nu fintunet, så den passer ind i en ny æra for it-branchen. "I it-branchen er man altid i forandring, og forandringen sker sindssygt hurtigt, men der er nogle megatrends, som man skal fange," lyder det fra IBM.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, kortlægger hvordan IBM's nye produktportefølje skal vende flere års nedadgående vækstkurve for den amerikanske teknologigigant. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i, hvilke teknologier IBM satser på i den nye æra
  • Læs, hvorfor det har været nødvendigt at sælge dele af den gamle forretning
  • Få IBM's forudsigelse af, hvad den næste store teknologi bliver
  • Find ud af, hvorfor det nordiske marked er trendsætter for nye teknologier
  • Indsigt i, hvordan IBM's forretning ser ud om et år
1.753
9 min
IBM har været gennem en række turbulente år med stagnerende vækst, opkøb, frasalg, en skiftende produktportefølje og faldende medarbejderantal.

I 2012 toppede antallet af ansatte hos den amerikanske gigant med over 430.000 - det tal er i dag nede på omkring 360.000.

Den danske forretningen har også mærket de hårde tider, hvor der ligesom i resten af forretningen har været en konstant nedgang i medarbejderantallet i mere end 10 år.

Da IBM opkøbte DMData og Mærsk Data i 2004, røg antallet af ansatte i den danske del af koncernen op over 7.000. I dag er det tal et godt stykke under 2.000.

Både i 2015 og 2016 måtte den danske forretning gennem fyringsrunder, hvor henholdsvis 90 og 160 medarbejdere blev afskediget.

Det kan du læse mere om her: Computerworld erfarer: IBM Danmark fyrer 160 medarbejdere onsdag

Det har i sandhed været en tid med forandring og opbrud for den amerikanske it-mastodont, men nu tyder meget på, at IBM begynder at nærme sig lyset for enden af tunnellen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos