Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Interview: Efter en årrække med stagnerende vækstrater og tilbagegang i antallet af medarbejdere, er IBM's forretning nu fintunet, så den passer ind i en ny æra for it-branchen. "I it-branchen er man altid i forandring, og forandringen sker sindssygt hurtigt, men der er nogle megatrends, som man skal fange," lyder det fra IBM.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, kortlægger hvordan IBM's nye produktportefølje skal vende flere års nedadgående vækstkurve for den amerikanske teknologigigant. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i, hvilke teknologier IBM satser på i den nye æra
  • Læs, hvorfor det har været nødvendigt at sælge dele af den gamle forretning
  • Få IBM's forudsigelse af, hvad den næste store teknologi bliver
  • Find ud af, hvorfor det nordiske marked er trendsætter for nye teknologier
  • Indsigt i, hvordan IBM's forretning ser ud om et år
1.753
9 min
IBM har været gennem en række turbulente år med stagnerende vækst, opkøb, frasalg, en skiftende produktportefølje og faldende medarbejderantal.

I 2012 toppede antallet af ansatte hos den amerikanske gigant med over 430.000 - det tal er i dag nede på omkring 360.000.

Den danske forretningen har også mærket de hårde tider, hvor der ligesom i resten af forretningen har været en konstant nedgang i medarbejderantallet i mere end 10 år.

Da IBM opkøbte DMData og Mærsk Data i 2004, røg antallet af ansatte i den danske del af koncernen op over 7.000. I dag er det tal et godt stykke under 2.000.

Både i 2015 og 2016 måtte den danske forretning gennem fyringsrunder, hvor henholdsvis 90 og 160 medarbejdere blev afskediget.

Det kan du læse mere om her: Computerworld erfarer: IBM Danmark fyrer 160 medarbejdere onsdag

Det har i sandhed været en tid med forandring og opbrud for den amerikanske it-mastodont, men nu tyder meget på, at IBM begynder at nærme sig lyset for enden af tunnellen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job