Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Interview: Efter en årrække med stagnerende vækstrater og tilbagegang i antallet af medarbejdere, er IBM's forretning nu fintunet, så den passer ind i en ny æra for it-branchen. "I it-branchen er man altid i forandring, og forandringen sker sindssygt hurtigt, men der er nogle megatrends, som man skal fange," lyder det fra IBM.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, kortlægger hvordan IBM's nye produktportefølje skal vende flere års nedadgående vækstkurve for den amerikanske teknologigigant. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i, hvilke teknologier IBM satser på i den nye æra
  • Læs, hvorfor det har været nødvendigt at sælge dele af den gamle forretning
  • Få IBM's forudsigelse af, hvad den næste store teknologi bliver
  • Find ud af, hvorfor det nordiske marked er trendsætter for nye teknologier
  • Indsigt i, hvordan IBM's forretning ser ud om et år
1.753
9 min
IBM har været gennem en række turbulente år med stagnerende vækst, opkøb, frasalg, en skiftende produktportefølje og faldende medarbejderantal.

I 2012 toppede antallet af ansatte hos den amerikanske gigant med over 430.000 - det tal er i dag nede på omkring 360.000.

Den danske forretningen har også mærket de hårde tider, hvor der ligesom i resten af forretningen har været en konstant nedgang i medarbejderantallet i mere end 10 år.

Da IBM opkøbte DMData og Mærsk Data i 2004, røg antallet af ansatte i den danske del af koncernen op over 7.000. I dag er det tal et godt stykke under 2.000.

Både i 2015 og 2016 måtte den danske forretning gennem fyringsrunder, hvor henholdsvis 90 og 160 medarbejdere blev afskediget.

Det kan du læse mere om her: Computerworld erfarer: IBM Danmark fyrer 160 medarbejdere onsdag

Det har i sandhed været en tid med forandring og opbrud for den amerikanske it-mastodont, men nu tyder meget på, at IBM begynder at nærme sig lyset for enden af tunnellen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S