Kræftens Bekæmpelse ramt af hackerangreb: 6.500 danskeres CPR-numre kompromiteret

Hackere har haft adgang til 6.500 CPR-numre fra danskere, der har doneret penge til indsamlingen Knæk Cancer, som Kræftens Bekæmpelse arrangerer i samarbejde med TV2. Målet for hackerne var ifølge Kræftens Bekæmpelse at mine kryptovaluta.

Artikel top billede

Hjemmesiden cancer.tv2.dk, der drives i et samarbejde mellem Kræftens Bekæmpelse og TV2 har været udsat for et hackerangreb.

Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse.

Hackerne har haft adgang til 6.500 brugeres CPR-numre, navne, adresser og e-mails.

Det var en manglende opdatering af softwaren på en ekstern server, der gav hackerne adgang til systemet.

Organisationen skriver dog, at hackerne tilsyneladende ikke var gik efter at få fat på CPR-numrene, men brugte adgangen til at installere en kryptominer, der misbruger siden til at udvinde kryptovaluta.

Ifølge Kræftens Bekæmpelse kan det dog ikke udelukkes at oplysninger kan blive misbrugt.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

“Vi er meget kede af det besvær og de bekymringer, som hændelsen måtte give de berørte. Danskerne skal kunne stole på os i alle henseender, og det er ærgerligt og dybt beklageligt, at vi har haft sikkerhedsbruddet på den eksterne server,” siger fundraisingchef i Kræftens Bekæmpelse Ken H. Andersen i pressemeddelelsen.

CPR-numre opgivet for skattefordel

De kompromiterede CPR-numre er blevet oplyst til Kræftens Bekæmpelse i forbindelse med donationer for at få et skattefradrag på sin donation.

Alle berørte er blevet kontaktet af Kræftens Bekæmpelse på e-mail eller med brev.

Læs også: Ny krypto-malware angriber virksomheder: Kan sprede sig til hele netværket i al hemmelighed

Ingen kontooplysninger er dog blevet kompromiteret, da de informationer ligger på en anden side.

Hackerne har haft adgang til siden fra den 17. april, og først den 19. juni blev Kræftens Bekæmpelse opmærksom på, at der var et problem med siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo