Kræftens Bekæmpelse ramt af hackerangreb: 6.500 danskeres CPR-numre kompromiteret

Hackere har haft adgang til 6.500 CPR-numre fra danskere, der har doneret penge til indsamlingen Knæk Cancer, som Kræftens Bekæmpelse arrangerer i samarbejde med TV2. Målet for hackerne var ifølge Kræftens Bekæmpelse at mine kryptovaluta.

Artikel top billede

Hjemmesiden cancer.tv2.dk, der drives i et samarbejde mellem Kræftens Bekæmpelse og TV2 har været udsat for et hackerangreb.

Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse.

Hackerne har haft adgang til 6.500 brugeres CPR-numre, navne, adresser og e-mails.

Det var en manglende opdatering af softwaren på en ekstern server, der gav hackerne adgang til systemet.

Organisationen skriver dog, at hackerne tilsyneladende ikke var gik efter at få fat på CPR-numrene, men brugte adgangen til at installere en kryptominer, der misbruger siden til at udvinde kryptovaluta.

Ifølge Kræftens Bekæmpelse kan det dog ikke udelukkes at oplysninger kan blive misbrugt.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

“Vi er meget kede af det besvær og de bekymringer, som hændelsen måtte give de berørte. Danskerne skal kunne stole på os i alle henseender, og det er ærgerligt og dybt beklageligt, at vi har haft sikkerhedsbruddet på den eksterne server,” siger fundraisingchef i Kræftens Bekæmpelse Ken H. Andersen i pressemeddelelsen.

CPR-numre opgivet for skattefordel

De kompromiterede CPR-numre er blevet oplyst til Kræftens Bekæmpelse i forbindelse med donationer for at få et skattefradrag på sin donation.

Alle berørte er blevet kontaktet af Kræftens Bekæmpelse på e-mail eller med brev.

Læs også: Ny krypto-malware angriber virksomheder: Kan sprede sig til hele netværket i al hemmelighed

Ingen kontooplysninger er dog blevet kompromiteret, da de informationer ligger på en anden side.

Hackerne har haft adgang til siden fra den 17. april, og først den 19. juni blev Kræftens Bekæmpelse opmærksom på, at der var et problem med siden.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S