18 måneder før support slutter: Hver tredje danske Windows-pc kører stadig Windows 7

Efter 14. januar 2020 er det slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7. Med kun 18 måneder til skæringsdatoen er det stadig næsten hver tredje Windows-pc, der kører på det aldrende styresystem. På verdensplan er det samme tilfældet for 184 millioner windows-pc’er i både store og små virksomheder og offentlige myndigheder, viser nye tal.

Artikel top billede

Der er stadig masser at gøre for sælgere af Windows-pc’er og styresystemer.

Her, kun 18 måneder før det er slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7, er det stadig næsten hver tredje danske Windows-pc, som kører med det gamle - men velrenommerede - styresystem, der blev frigivet for næsten ni år siden i oktober 2009.

Kilden til de danske tal er det almindeligt anerkendte site Statcounter, som pr. juli 2018 opgør Windows-versionernes markedsandele således:

Windows 10: 47.06%
Windows 7: 31.35%
Windows 8.1: 7.83%
Windows 8: 5.73%
Windows XP: 5.1%
Windows Vista: 2.47%

Statcounters statistik bygger på godt 36 millioner sidevisninger i Danmark om måneden.

Over 700 millioner på verdensplan ... 184 millioner af dem bruges professionelt

På verdensplan (minus Kina) er det ikke færre end 184 millioner Windows-pc’er til professionel brug, der fortsat kører Windows 7. Altså pc’er, der bruges i virksomheder og offentlige myndigheder.

Det fortalte Microsoft ifølge Computerworld US til den årlige Microsoft Inspire-konference i juli. Tallene er indsamlet af Microsoft selv.

Cirka 50 procent af dem bliver brugt i store virksomheder (efter amerikansk målestok), mens cirka 30 procent af dem kører i små og mellemstore virksomheder (efter samme målestok). Resten bliver brugt af offentlige myndigheder.

Næsten to tredjedele af disse maskiner, er ældre end fem år.

På den anden side er der på verdensplan 200 millioner såkaldt aktive Windows 10-enheder i professionel brug om måneden, fortalte Microsoft.

Ifølge Computerworld US’ egne beregninger er der i alt cirka 709 millioner Windows 7-pc’er på verdensplan.

Statcounters statistik for Windows-versionerne på verdensplan ser per juli 2018 således ud:

Windows 10: 47.25%
Windows 7: 39.06%
Windows 8.1: 7.56%
Windows XP: 2.88%
Windows 8: 2.54%
Windows Vista: 0.63%

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S