18 måneder før support slutter: Hver tredje danske Windows-pc kører stadig Windows 7

Efter 14. januar 2020 er det slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7. Med kun 18 måneder til skæringsdatoen er det stadig næsten hver tredje Windows-pc, der kører på det aldrende styresystem. På verdensplan er det samme tilfældet for 184 millioner windows-pc’er i både store og små virksomheder og offentlige myndigheder, viser nye tal.

Artikel top billede

Der er stadig masser at gøre for sælgere af Windows-pc’er og styresystemer.

Her, kun 18 måneder før det er slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7, er det stadig næsten hver tredje danske Windows-pc, som kører med det gamle - men velrenommerede - styresystem, der blev frigivet for næsten ni år siden i oktober 2009.

Kilden til de danske tal er det almindeligt anerkendte site Statcounter, som pr. juli 2018 opgør Windows-versionernes markedsandele således:

Windows 10: 47.06%
Windows 7: 31.35%
Windows 8.1: 7.83%
Windows 8: 5.73%
Windows XP: 5.1%
Windows Vista: 2.47%

Statcounters statistik bygger på godt 36 millioner sidevisninger i Danmark om måneden.

Over 700 millioner på verdensplan ... 184 millioner af dem bruges professionelt

På verdensplan (minus Kina) er det ikke færre end 184 millioner Windows-pc’er til professionel brug, der fortsat kører Windows 7. Altså pc’er, der bruges i virksomheder og offentlige myndigheder.

Det fortalte Microsoft ifølge Computerworld US til den årlige Microsoft Inspire-konference i juli. Tallene er indsamlet af Microsoft selv.

Cirka 50 procent af dem bliver brugt i store virksomheder (efter amerikansk målestok), mens cirka 30 procent af dem kører i små og mellemstore virksomheder (efter samme målestok). Resten bliver brugt af offentlige myndigheder.

Næsten to tredjedele af disse maskiner, er ældre end fem år.

På den anden side er der på verdensplan 200 millioner såkaldt aktive Windows 10-enheder i professionel brug om måneden, fortalte Microsoft.

Ifølge Computerworld US’ egne beregninger er der i alt cirka 709 millioner Windows 7-pc’er på verdensplan.

Statcounters statistik for Windows-versionerne på verdensplan ser per juli 2018 således ud:

Windows 10: 47.25%
Windows 7: 39.06%
Windows 8.1: 7.56%
Windows XP: 2.88%
Windows 8: 2.54%
Windows Vista: 0.63%

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo