18 måneder før support slutter: Hver tredje danske Windows-pc kører stadig Windows 7

Efter 14. januar 2020 er det slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7. Med kun 18 måneder til skæringsdatoen er det stadig næsten hver tredje Windows-pc, der kører på det aldrende styresystem. På verdensplan er det samme tilfældet for 184 millioner windows-pc’er i både store og små virksomheder og offentlige myndigheder, viser nye tal.

Artikel top billede

Der er stadig masser at gøre for sælgere af Windows-pc’er og styresystemer.

Her, kun 18 måneder før det er slut med support og sikkerhedsopdateringer til Windows 7, er det stadig næsten hver tredje danske Windows-pc, som kører med det gamle - men velrenommerede - styresystem, der blev frigivet for næsten ni år siden i oktober 2009.

Kilden til de danske tal er det almindeligt anerkendte site Statcounter, som pr. juli 2018 opgør Windows-versionernes markedsandele således:

Windows 10: 47.06%
Windows 7: 31.35%
Windows 8.1: 7.83%
Windows 8: 5.73%
Windows XP: 5.1%
Windows Vista: 2.47%

Statcounters statistik bygger på godt 36 millioner sidevisninger i Danmark om måneden.

Over 700 millioner på verdensplan ... 184 millioner af dem bruges professionelt

På verdensplan (minus Kina) er det ikke færre end 184 millioner Windows-pc’er til professionel brug, der fortsat kører Windows 7. Altså pc’er, der bruges i virksomheder og offentlige myndigheder.

Det fortalte Microsoft ifølge Computerworld US til den årlige Microsoft Inspire-konference i juli. Tallene er indsamlet af Microsoft selv.

Cirka 50 procent af dem bliver brugt i store virksomheder (efter amerikansk målestok), mens cirka 30 procent af dem kører i små og mellemstore virksomheder (efter samme målestok). Resten bliver brugt af offentlige myndigheder.

Næsten to tredjedele af disse maskiner, er ældre end fem år.

På den anden side er der på verdensplan 200 millioner såkaldt aktive Windows 10-enheder i professionel brug om måneden, fortalte Microsoft.

Ifølge Computerworld US’ egne beregninger er der i alt cirka 709 millioner Windows 7-pc’er på verdensplan.

Statcounters statistik for Windows-versionerne på verdensplan ser per juli 2018 således ud:

Windows 10: 47.25%
Windows 7: 39.06%
Windows 8.1: 7.56%
Windows XP: 2.88%
Windows 8: 2.54%
Windows Vista: 0.63%

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job