Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Danskernes data-roaming afslører, at Tyskland stadig er den foretrukne sommerferiedestination. Generelt tager danskerne på ferie i de samme lande som i de foregående år. Det afslører TDC's indsamling af danskernes mobildata.

Artikel top billede

Danskerne har svært ved at ændre deres ferievaner.

I hvert fald hvis man skal tro TDC's indsamling af data over danskernes data forbrug.

Vanen tro har TDC tracket danskernes data roaming i perioden fra uge 26 til uge 30, og de data viser, at danskernes favoritdestationerne er stort set de samme som i 2017.

Top syv er identisk.

Tyskland topper listen, foran Italien, mens Spanien er at finde på tredjepladsen.

Herefter følger Sverige, Frankrig, Grækenland og Kroatien i den nævnte rækkefølge.

Tyskland tegner sig for 18 procent af ferieopholdene - den samme procentsats som i 2017.

Ifølge Tysk Turist Information overnatter 3,5 millioner danskere hvert år i Tyskland.

Undersøgelsen korrigerer for transitrejser gennem de forskellige lande ved først at registrere et ferieophold, når mobiltelefonen har opholdt sig i et pågældende land i mere end fire dage.

Næsten hver tredje dansker slår stadig roaming fra

Spørgsmålet er, om tallene vil ændre sig, når det går op for flere danskere, at det faktisk er lovligt at roame i EU nu.

Tre ud af ti danskere slår nemlig stadig data-roaming til, når de passerer grænsen til et nyt EU-land.

Det kan du læse mere om her: På trods af fri roaming i EU: Næsten hver tredje dansker slår dataroaming fra i Europa

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub