Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Danskernes data-roaming afslører, at Tyskland stadig er den foretrukne sommerferiedestination. Generelt tager danskerne på ferie i de samme lande som i de foregående år. Det afslører TDC's indsamling af danskernes mobildata.

Artikel top billede

Danskerne har svært ved at ændre deres ferievaner.

I hvert fald hvis man skal tro TDC's indsamling af data over danskernes data forbrug.

Vanen tro har TDC tracket danskernes data roaming i perioden fra uge 26 til uge 30, og de data viser, at danskernes favoritdestationerne er stort set de samme som i 2017.

Top syv er identisk.

Tyskland topper listen, foran Italien, mens Spanien er at finde på tredjepladsen.

Herefter følger Sverige, Frankrig, Grækenland og Kroatien i den nævnte rækkefølge.

Tyskland tegner sig for 18 procent af ferieopholdene - den samme procentsats som i 2017.

Ifølge Tysk Turist Information overnatter 3,5 millioner danskere hvert år i Tyskland.

Undersøgelsen korrigerer for transitrejser gennem de forskellige lande ved først at registrere et ferieophold, når mobiltelefonen har opholdt sig i et pågældende land i mere end fire dage.

Næsten hver tredje dansker slår stadig roaming fra

Spørgsmålet er, om tallene vil ændre sig, når det går op for flere danskere, at det faktisk er lovligt at roame i EU nu.

Tre ud af ti danskere slår nemlig stadig data-roaming til, når de passerer grænsen til et nyt EU-land.

Det kan du læse mere om her: På trods af fri roaming i EU: Næsten hver tredje dansker slår dataroaming fra i Europa

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S