På trods af fri roaming i EU: Næsten hver tredje dansker slår dataroaming fra i Europa

Tre ud af ti danskere slår stadig dataroaming fra, når de besøger et EU-land. Dermed misser de danskere muligheden for at surfe på samme vilkår som i Danmark.

Artikel top billede

15. juni 2017 var en historisk dag for EU-samarbejdet.

Fra den dag var det slut med høje mobilregninger for EU-borgere, der tager på ferie eller forretningsrejse rundt i Europa.

Her blev de nye dataroaming-regler indført, der har til formål at sørge for, at det skal koste det samme at bruge sin mobiltelefon i alle EU-lande.

Alligevel har danskerne en anelse svært ved at lægge den gamle vane med at slå dataroaming på mobiltelefonen fra sig, når de kører over grænserne ned gennem Europa eller lander i en europæisk lufthavn.

Tre ud af ti danskere dropper nemlig at surfe, når de er udenlands i EU.

Det viser en undersøgelse foretaget i maj 2018 af Eurobarometer, som er EU’s kontor for opinionsmålinger.

Her svarer 29 procent af danskerne, at de havde slået dataroaming fra sidste gang, de besøgte et EU-land.

Det er lidt højere end gennemsnittet for EU-borgere, der ligger på 27 procent.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Dansk Industri opfordrer danskere til at drage fordel af ny lovgivning

Undersøgelsen viser desuden, at kun to ud af tre danskere, nærmere bestemt 67 procent, er opmærksomme på de nye regler.

De EU-borgere, der er mest opmærksomme på den lovgivning af borgerne fra Luxembourg, hvor hele 87 procent er bekendt med regelændringerne.

Dansk Industri ægrer sig over, at de nye EU-regler tilsyneladende ikke har slået igennem i bevidstheden hos en del danskere endnu.

Organisationen opfordrer derfor danskerne til at komme i gang med at udnytte den frihed, som lovgivningen giver alle EU-borgere.

"Både danske turister og forretningsrejsende kan roligt bruge deres mobil, når de er på rejse i et andet EU-land. Der er ikke grund til at frygte kæmpestore ekstra regninger, så længe der er tale om et rimeligt forbrug, siger Christian Hannibal, fagleder hos Dansk Industri på organisationens hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Sampension A/S

Netværksadministrator til Sampension

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S