Vestager er ved at miste tålmodigheden med Apple: EU overvejer at tvinge mobilselskaber til at bruge standard-oplader

Apples oplader-stik har muligvis fået en anden form, næste gang du skal købe en ny iPhone. EU's Konkurrencekommissær Margrethe Vestager er nemlig ved at miste tålmodigheden med Apple.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Siden 2009 har 14 store mobilproducenter, herunder Samsung og Apple, forpligtet sig til at arbejde mod at bruge det samme oplader-stik, som eksempelvis USB-C.

Men nu er EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager ved at miste tålmodigheden med de store it-giganter, som hun ikke mener lever op til den frivillige aftale.

Læs også: Frygter nyt kaos med forskellige stik til mobilopladere

Det skriver det britiske medie The Independent.

“På grund af den utilfredstillende proces med den frivillige ordning, så vil EU kommissionen inden for kort tid evaluere fordele og ulemper ved forskellige andre muligheder,” siger Margthe Vestager ifølge The Independent.

Alle 14 selskaber bruger nemlig ifølge The Independant stadig hver deres oplader, og ifølge EU viser selskaberne altså ingen tegn på, at arbejde imod en fælles løsningen.

Ikke første gang

Det har dog været en lang kamp for EU. I 2013 truede daværende EU-kommissær Antonio Tajani, de 14 selskaber til at forlænge den frivillige aftale.

Læs også: Vestager fortsætter bøderegn: Nu står fire elektronikproducenter for skud

"Hvis producenterne ikke forlænger aftalen inden udgangen af februar, vil EU forpligte dem til at gøre det," sagde den italienske kommissær dengang til det tyske nyhedsmagasin Focus.

Men Margrethe Vestager har fået ry for i EU, at være hård over for de store it-selskaber.

Læs også: Google svarer igen på Vestagers rekordbøde: Truer med at tage betaling for Android

Seneste har den danske kommissær udskrevet en bøde på næsten én millard kroner til fire elektronikselskaber.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job