Senator fra Florida: Russerne har penetreret vores valgsystem

Russere er angiveligt trængt så dybt ind i valgsystemet i Florida, at de meget vel kan slette registrerede vælger til det kommende amerikanske midtvejsvalg i november.

Artikel top billede

"De har allerede penetreret bestemte amter i staten, og nu har de frit lejde til at bevæge sig rundt."

Sådan siger Bill Nelson fra Demokraterne, der er senator i den amerikanske stat Florida til Tampa Bay Times.

Det skriver Reuters.

Bill Nelson fortæller til mediet, at russiske operationer nu er så dybt inde i valgsystemerne i Florida, at de kan slette registrerede vælgere forud for de kommende midtvejsvalg til november, hvis ikke systemerne beskyttes ordentligt.

Læs også: Var valget i USA hacket? Clinton fik markant færre stemmer i e-valgskommuner

Nul information

Bill Nelson og hans partimodstander, Republikaner og senator i Florida, Marco Rubio, gjorde sammen i et brev i forrige måned 67 af statens valginspektorer opmærksomme på den potentielle trussel fra øst.

Den pågældende myndighed, der overser valg i USA, melder, at den har modtaget "nul information" fra Florida, føderale eller statslige agenturer, der kan underbygge påstandene om den russiske infiltrering.

En talskvinde fra Florida Department of State opfordrer Bill Nelson til at dele alle specifikke informationer, han måtte ligge ind med om den russiske infiltrering.

Bekymring forud for midtvejsvalg

Bill Nelson frygter, at det kan ende helt galt med valget 6. november.

"Forstil jer det kaos, der vil opstå på 'Election Day', når vælgerne skal ned for at stemme og finder ud af, at de ikke længere er registreret," siger han.

Efterretningstjenesten i USA oplyser, at russisk forsøg på at påvirke det amerikanske valgsystem fortsætter og lige nu fokuserer på valget til november.

Læs også: Lækket NSA-rapport afslører: Russisk hackerangreb på valg-software kort før amerikansk præsidentvalg

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS