Senator fra Florida: Russerne har penetreret vores valgsystem

Russere er angiveligt trængt så dybt ind i valgsystemet i Florida, at de meget vel kan slette registrerede vælger til det kommende amerikanske midtvejsvalg i november.

Artikel top billede

"De har allerede penetreret bestemte amter i staten, og nu har de frit lejde til at bevæge sig rundt."

Sådan siger Bill Nelson fra Demokraterne, der er senator i den amerikanske stat Florida til Tampa Bay Times.

Det skriver Reuters.

Bill Nelson fortæller til mediet, at russiske operationer nu er så dybt inde i valgsystemerne i Florida, at de kan slette registrerede vælgere forud for de kommende midtvejsvalg til november, hvis ikke systemerne beskyttes ordentligt.

Læs også: Var valget i USA hacket? Clinton fik markant færre stemmer i e-valgskommuner

Nul information

Bill Nelson og hans partimodstander, Republikaner og senator i Florida, Marco Rubio, gjorde sammen i et brev i forrige måned 67 af statens valginspektorer opmærksomme på den potentielle trussel fra øst.

Den pågældende myndighed, der overser valg i USA, melder, at den har modtaget "nul information" fra Florida, føderale eller statslige agenturer, der kan underbygge påstandene om den russiske infiltrering.

En talskvinde fra Florida Department of State opfordrer Bill Nelson til at dele alle specifikke informationer, han måtte ligge ind med om den russiske infiltrering.

Bekymring forud for midtvejsvalg

Bill Nelson frygter, at det kan ende helt galt med valget 6. november.

"Forstil jer det kaos, der vil opstå på 'Election Day', når vælgerne skal ned for at stemme og finder ud af, at de ikke længere er registreret," siger han.

Efterretningstjenesten i USA oplyser, at russisk forsøg på at påvirke det amerikanske valgsystem fortsætter og lige nu fokuserer på valget til november.

Læs også: Lækket NSA-rapport afslører: Russisk hackerangreb på valg-software kort før amerikansk præsidentvalg

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems