Softwarefirma bliver børsnoteret i Danmark: Forventer at tjene tocifret millionbeløb på noteringen

Det danske softwareselskab Hypefactors bliver børsnoteret på den lille danske børs First North i begyndelsen af september. Selskabet sigter efter en en udbudskurs på otte kroner per aktie og en markedsværdi på 49,4 millioner kroner.

Artikel top billede

3. september bliver det muligt at købe aktier i det danske softwareselskab Hyperfactors.

Selskabet bliver nemlig børsnoteret på den danske minibørs First North, hvor Hypefactor håber på at kunne samle kapital til at skabe større vækst i selskabet, fortæller selskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Erik Damgaard-firma lander underskud og nedjusterer dramatisk: Aktiekursen styrtdykker

Hypefactor kalder sig selv for en PR-tech platform, der giver kunderne mulighed for at måle deres PR-indsats ved hjælp af kunstig intelligens (AI).

”Virksomheder verden over spilder enorme summer og enorme summer og får sjældent udnytte de forretningsmæssige potentiale i PR, fordi de reelt ikke kender effekten og værdien af deres investeringer,” skriver selskabet i meddelelsen.

8 kroner per aktie

Det er muligt at tegne aktier i det danske selskab for otte kroner per aktie fra 15. august til 28. august, inden at selskabet kommer på markedet og kan handles fra 3. september.

Det svarer ifølge selskabet selv til en markedsværdi på 49,4 millioner kroner. Udbuddet af nye aktier kommer samtidig til at gå op til 20 millioner kroner.

Læs også: Dansk it-virksomhed klar til at skabe liv på børsen "Vi vil gerne have en dynamisk aktie"

Hypofactor forventer et samlet bruttoprovenu på mellem 15 millioner og 20 milloner kroner af børsnoteringen.

Den lille danske børs First North har dog tidligere fået kritik for at have for stor værdiansættelse på tech-aktier.

Den danske business angel Peter Sandberg har tidligere sagt til erhvervsmidet Finans,. at han mente at risikoen for at investere i teknologi-selskaber på den lille børs var utrolig høj.

“Jeg har investeret i 22 start-ups og har vurderet 600, og jeg har aldrig set noget, der nærmer sig de multipler. Det er en historie, man køber på, men uden at vi har set eksekveringen endnu. Der er en høj, høj risiko. De skal virkelig ramme den bagi, før det bliver sjovt som investor,” sagde han dengang til avisen.

Læs også: Værdiansættes tårnhøjt: Stor risiko i at sætte sine penge i små tech-firmaer på First North

Tidligere er andre mindre danske it-selskaber også blevet børsnoteret samme sted.- Det gælder blandt andet for it-selskab Happy Helper.

Dengang blev selskabet værdisat til 80 millioner kroner.

Dansk it-firma med 25 ansatte skal børsnoteres: Venter milliongevinst på noteringen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job