Samsung på vej med verdens første sammenfoldelige smartphone: Ventes klar i 2019

Samsung sigter efter at lancere verdens første sammenklappelige smartphone foran andre leverandører som LG, Huawei og Apple.

Artikel top billede

Modelfoto af mulig foldetelefon. Den endelige model kan meget vel komme til at se anderledes ud.

Sydkoreanske Samsung vil være verdens første smartphone-producent, som leverer en sammenfoldelig smartphone.

Sådan lyder det fra selskabet, der netop har lanceret topmodellen Galaxy Note 9, som du kan læse mere om her: Galany Note 9 er den nye hersker i Samsungs smartphone-familie: Her er nye tricks og ny højere pris

Samsungs plan er ikke at bygge en klap-telefon, som vi kendte dem fra 1990’erne, men derimod en smartphone, hvor skærmen kan foldes sammen.

Selskabet har været i gang med udviklingsarbejdet i et par år, men arbejdet har ikke kastet brugbare modeller af sig endnu.

Det kommer imidlertid til at ske snart, lyder det fra topchefen for Samsungs mobilforretning, DJ Koh, ifølge en række nyhedsmedier.

Han siger, at Samsung ‘ikke vil tabe’ muligheden for at levere verdens første folde-smartphone. Og at selskabet fokuserer på at udvikle en løsning, som forbrugerne og markedet ‘vil acceptere og lide.’

Samsung har tidligere meddelt, at folde-telefonen ville være klar inden nytår. Men siden har selskabet flyttet datoen til engang i 2019.

DJ Koh siger, at datoen ‘ikke er langt væk’ og at Samsung allerede har overvundet mange udfordringer i arbejdet.

Også Huawei, Apple og LG arbejder på at udvikle en folde-smartphone, skriver Zdnet.

Læs også:

Næste skridt bliver sammenklappelige smartphones: Samsung på vej med sit første folde-produkt

Flere bøjelige telefoner: LG-patent peger på unik sammenfoldelig smartphone

Samsung lækker superkraftig Galaxy Note 9 ’ved en fejltagelse’

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S