Samsung på vej med verdens første sammenfoldelige smartphone: Ventes klar i 2019

Samsung sigter efter at lancere verdens første sammenklappelige smartphone foran andre leverandører som LG, Huawei og Apple.

Artikel top billede

Modelfoto af mulig foldetelefon. Den endelige model kan meget vel komme til at se anderledes ud.

Sydkoreanske Samsung vil være verdens første smartphone-producent, som leverer en sammenfoldelig smartphone.

Sådan lyder det fra selskabet, der netop har lanceret topmodellen Galaxy Note 9, som du kan læse mere om her: Galany Note 9 er den nye hersker i Samsungs smartphone-familie: Her er nye tricks og ny højere pris

Samsungs plan er ikke at bygge en klap-telefon, som vi kendte dem fra 1990’erne, men derimod en smartphone, hvor skærmen kan foldes sammen.

Selskabet har været i gang med udviklingsarbejdet i et par år, men arbejdet har ikke kastet brugbare modeller af sig endnu.

Det kommer imidlertid til at ske snart, lyder det fra topchefen for Samsungs mobilforretning, DJ Koh, ifølge en række nyhedsmedier.

Han siger, at Samsung ‘ikke vil tabe’ muligheden for at levere verdens første folde-smartphone. Og at selskabet fokuserer på at udvikle en løsning, som forbrugerne og markedet ‘vil acceptere og lide.’

Samsung har tidligere meddelt, at folde-telefonen ville være klar inden nytår. Men siden har selskabet flyttet datoen til engang i 2019.

DJ Koh siger, at datoen ‘ikke er langt væk’ og at Samsung allerede har overvundet mange udfordringer i arbejdet.

Også Huawei, Apple og LG arbejder på at udvikle en folde-smartphone, skriver Zdnet.

Læs også:

Næste skridt bliver sammenklappelige smartphones: Samsung på vej med sit første folde-produkt

Flere bøjelige telefoner: LG-patent peger på unik sammenfoldelig smartphone

Samsung lækker superkraftig Galaxy Note 9 ’ved en fejltagelse’

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S