AMD på gaden med ny vanvittig processor: Slår tidligere verdensrekord

AMD starter nu shipping af anden generation af sin Ryzen Threadripper. Der er tale om en vild processer, som slår en tidligere verdensrekord.

Artikel top billede

AMD's anden generation af Ryzen Threadropper, 2990WX, er netop kommet på gaden.

Den har 32 kerner og 64 tråde og vil koste dig den nette sum af 1.799 dollars eller over 11.000 kroner.

Det skriver ZDnet.com.

WX-linjen af Ryzen Threadripper er beregnet til workstations og er kompatibel med nuværende og nye X399 Socket TR4-motherboards.

Slår verdensrekord

AMD's overclocking team formåede at rykke den vilde chip helt op i gear og nåede 5.1GHz ved brug af flydende nitrogenkøling.

Det gav en pointscorer på 7.618 på "Cinebench R15 multi threaded CPU-test", hvilket er en verdensrekord, som Intels Core i9-7980XE CPU tidligere har været indehæver af med en scorer på 5,828 point.

Her er alle specs for den vilde processor.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX

  • 32 cores/64 threads
  • 4.2GHz boost/3.0GHz base
  • 64MB L3 cache
  • 250W TDP
  • 64 PCIe Gen 3.0 lanes
  • Pris: $1.799
  • Kommer til salg: August 2018

Læs også: AMD-nyheder: Så (vanvittig) kraftfuld er Ryzen Threadripper 1950X i tests

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S