Mens Watson kæmper med fejlagtige kræftdiagnoser: Googles DeepMind brillerer på engelsk hospital

Alt imens Watson fra IBM bøvler med fejl og dårlig omtale, slår Googles DeepMind fra sig. På et engelsk hospital er DeepMind bedre til at diagnosticere end nogle af verdens førende specialister.

Artikel top billede

IBMs flagskib Watson bøvler med at ramme de rette kræftdiagnoser og har på det seneste været ude i et stormvejr af dårlig omtale efter uklarhed om en katastrofal diagnose, der gudskelov kun blev udledt i en simulation på et amerikansk hospital.

Læs mere om det her: IBM afviser anklage om farlig Watson-diagnose til blødende kræftpatient: "Der var ikke tale om en rigtig patient"

Men mens Watson bøvler med resultaterne, kan det ikke siges at være tilfældet hos konkurrenten Google.

Her leverer DeepMind, der er en af virksomhederne i porteføljen, nemlig imponerende resultater, når det kommer til at diagnosticere sygdomme i øjet.

På et britisk hospital har et AI-system således opnået en præcision på 94 procent.

Og det er bedre eller på niveau end selv de bedste læger på området. Det skriver en række britiske medier deriblandt BBC og The Guardian.

"Resultaterne fra de her forsøg med DeepMind er meget spændende og viser potentialet, som AI kan have for at redde synet for patienter," siger professor Sir Peng Tee Khaw, der arbejder på Moorfields-hospital, hvor forsøgene har fundet sted til The Guardian.

Læs mere her: Efter et år har Watson ikke vurderet et eneste billede fra Herlev Hospital: Alligevel spår læger kunstig intelligens en glorværdig fremtid

DeepMind har lavet en algoritme, der er blevet trænet i at se på avancerede 3D-scanninger af øjet, for at kunne svare på om dets tilstand.

Forsøgene blev foretaget på 1..000 scanninger, som lægerne allerede havde kigget på.

Systemet nåede ned på en fejlprocent, der matcher nogle af verdens førende læger, og det får eksperterne til at tabe kæben.

"Det her vil få de fleste øjenspecialister til at gispe. Vi har vist, at den her algoritme er ligeså god som nogle af verdens førende eksperter til at kigge på de her scanninger," siger Pearse Keane, der er læge og leder forsøgene på Moorfields Hospital til BBC.

Læs mere her: Efter skræmmende Watson-fejl i USA: Rigshospitalet garanterer, at kræftpatienters behandling bestemmes af læger - "Vi har slet ikke behov for Watson"

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S