Mens Watson kæmper med fejlagtige kræftdiagnoser: Googles DeepMind brillerer på engelsk hospital

Alt imens Watson fra IBM bøvler med fejl og dårlig omtale, slår Googles DeepMind fra sig. På et engelsk hospital er DeepMind bedre til at diagnosticere end nogle af verdens førende specialister.

Artikel top billede

IBMs flagskib Watson bøvler med at ramme de rette kræftdiagnoser og har på det seneste været ude i et stormvejr af dårlig omtale efter uklarhed om en katastrofal diagnose, der gudskelov kun blev udledt i en simulation på et amerikansk hospital.

Læs mere om det her: IBM afviser anklage om farlig Watson-diagnose til blødende kræftpatient: "Der var ikke tale om en rigtig patient"

Men mens Watson bøvler med resultaterne, kan det ikke siges at være tilfældet hos konkurrenten Google.

Her leverer DeepMind, der er en af virksomhederne i porteføljen, nemlig imponerende resultater, når det kommer til at diagnosticere sygdomme i øjet.

På et britisk hospital har et AI-system således opnået en præcision på 94 procent.

Og det er bedre eller på niveau end selv de bedste læger på området. Det skriver en række britiske medier deriblandt BBC og The Guardian.

"Resultaterne fra de her forsøg med DeepMind er meget spændende og viser potentialet, som AI kan have for at redde synet for patienter," siger professor Sir Peng Tee Khaw, der arbejder på Moorfields-hospital, hvor forsøgene har fundet sted til The Guardian.

Læs mere her: Efter et år har Watson ikke vurderet et eneste billede fra Herlev Hospital: Alligevel spår læger kunstig intelligens en glorværdig fremtid

DeepMind har lavet en algoritme, der er blevet trænet i at se på avancerede 3D-scanninger af øjet, for at kunne svare på om dets tilstand.

Forsøgene blev foretaget på 1..000 scanninger, som lægerne allerede havde kigget på.

Systemet nåede ned på en fejlprocent, der matcher nogle af verdens førende læger, og det får eksperterne til at tabe kæben.

"Det her vil få de fleste øjenspecialister til at gispe. Vi har vist, at den her algoritme er ligeså god som nogle af verdens førende eksperter til at kigge på de her scanninger," siger Pearse Keane, der er læge og leder forsøgene på Moorfields Hospital til BBC.

Læs mere her: Efter skræmmende Watson-fejl i USA: Rigshospitalet garanterer, at kræftpatienters behandling bestemmes af læger - "Vi har slet ikke behov for Watson"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S