Kæmpe pengeautomat-hack undervejs: Millioner kan blive lænset fra banker verden over

FBI advarer banker over hele verden om, at en gruppe cyberkriminelle har planlagt et koordinerede 'cashout'-angreb på pengeautomater.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Der er angiveligt et større cyberangreb under opsejling på banker over hele verden i et såkaldt "ATM cashout"-angreb.

FBI har i en fortrolig besked til forskellige banker oplyst om, at et angreb kan være undervejs.

Angrebet, der vurderes at kunne vare blot et par timer, vil sandsynligvis finde sted over en weekend, hvor bankerne er lukket.

Det mener sikkerhedseksperten Brain Krebs, som har fået fat på FBI's besked til bankerne.

Angrebet, som kan betyde, at banker verden over mister millionervis af kroner, vil angiveligt løbe af stablen ved hjælp af klonede betalingskort samt et hacking-angreb på banker eller betalingsprocesser, der skal gøre det muligt for cyberkriminelle at hæve løs fra pengeautomater.

"FBI har uspecificeret information om, at cyberkriminelle planlægger at udføre en global 'Automated Teller Machine' (ATM) cash-out scheme' i de kommende dage, sandsynligvis forbundet med en ukendt sikkerhedsbrist i betalingskort og almindeligvis omtalt som en 'unlimited operation," skriver FBI i en fortolig besked til bankerne.

Læs også: 19-årig hacker levede overdådigt luksusliv: Her er den opsigtsvækkende spion-historie bag verdenshistoriens største hack

Ikke første gang

Et lignende angreb kostede i sidste måned National Bank of Blacksburg omkring 2.4 millioner dollar eller over 15 millioner kroner. Her blev hundredvis af pengeautomater over flere måneder lænset for penge over hele USA.

Der har også være et lignende angreb i Thainland i 2016, der medførte et tab på omkring 3.3 millioner kroner.

For at maksimere udbyttet af angrebene på pengeautomaterne, fjerner de cyberkriminelle ofte kontroller som hævegrænsen, der gør det muligt fuldstændigt at tømme en automat for penge.

FBI har anbefaler, at man som bank ser på sine sikkerhedskontroller, sikrer at software er opdateret og implementerer en så stærk beskyttelse som muligt.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S