Kæmpe pengeautomat-hack undervejs: Millioner kan blive lænset fra banker verden over

FBI advarer banker over hele verden om, at en gruppe cyberkriminelle har planlagt et koordinerede 'cashout'-angreb på pengeautomater.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Der er angiveligt et større cyberangreb under opsejling på banker over hele verden i et såkaldt "ATM cashout"-angreb.

FBI har i en fortrolig besked til forskellige banker oplyst om, at et angreb kan være undervejs.

Angrebet, der vurderes at kunne vare blot et par timer, vil sandsynligvis finde sted over en weekend, hvor bankerne er lukket.

Det mener sikkerhedseksperten Brain Krebs, som har fået fat på FBI's besked til bankerne.

Angrebet, som kan betyde, at banker verden over mister millionervis af kroner, vil angiveligt løbe af stablen ved hjælp af klonede betalingskort samt et hacking-angreb på banker eller betalingsprocesser, der skal gøre det muligt for cyberkriminelle at hæve løs fra pengeautomater.

"FBI har uspecificeret information om, at cyberkriminelle planlægger at udføre en global 'Automated Teller Machine' (ATM) cash-out scheme' i de kommende dage, sandsynligvis forbundet med en ukendt sikkerhedsbrist i betalingskort og almindeligvis omtalt som en 'unlimited operation," skriver FBI i en fortolig besked til bankerne.

Læs også: 19-årig hacker levede overdådigt luksusliv: Her er den opsigtsvækkende spion-historie bag verdenshistoriens største hack

Ikke første gang

Et lignende angreb kostede i sidste måned National Bank of Blacksburg omkring 2.4 millioner dollar eller over 15 millioner kroner. Her blev hundredvis af pengeautomater over flere måneder lænset for penge over hele USA.

Der har også være et lignende angreb i Thainland i 2016, der medførte et tab på omkring 3.3 millioner kroner.

For at maksimere udbyttet af angrebene på pengeautomaterne, fjerner de cyberkriminelle ofte kontroller som hævegrænsen, der gør det muligt fuldstændigt at tømme en automat for penge.

FBI har anbefaler, at man som bank ser på sine sikkerhedskontroller, sikrer at software er opdateret og implementerer en så stærk beskyttelse som muligt.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S