Kæmpe pengeautomat-hack undervejs: Millioner kan blive lænset fra banker verden over

FBI advarer banker over hele verden om, at en gruppe cyberkriminelle har planlagt et koordinerede 'cashout'-angreb på pengeautomater.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Der er angiveligt et større cyberangreb under opsejling på banker over hele verden i et såkaldt "ATM cashout"-angreb.

FBI har i en fortrolig besked til forskellige banker oplyst om, at et angreb kan være undervejs.

Angrebet, der vurderes at kunne vare blot et par timer, vil sandsynligvis finde sted over en weekend, hvor bankerne er lukket.

Det mener sikkerhedseksperten Brain Krebs, som har fået fat på FBI's besked til bankerne.

Angrebet, som kan betyde, at banker verden over mister millionervis af kroner, vil angiveligt løbe af stablen ved hjælp af klonede betalingskort samt et hacking-angreb på banker eller betalingsprocesser, der skal gøre det muligt for cyberkriminelle at hæve løs fra pengeautomater.

"FBI har uspecificeret information om, at cyberkriminelle planlægger at udføre en global 'Automated Teller Machine' (ATM) cash-out scheme' i de kommende dage, sandsynligvis forbundet med en ukendt sikkerhedsbrist i betalingskort og almindeligvis omtalt som en 'unlimited operation," skriver FBI i en fortolig besked til bankerne.

Læs også: 19-årig hacker levede overdådigt luksusliv: Her er den opsigtsvækkende spion-historie bag verdenshistoriens største hack

Ikke første gang

Et lignende angreb kostede i sidste måned National Bank of Blacksburg omkring 2.4 millioner dollar eller over 15 millioner kroner. Her blev hundredvis af pengeautomater over flere måneder lænset for penge over hele USA.

Der har også være et lignende angreb i Thainland i 2016, der medførte et tab på omkring 3.3 millioner kroner.

For at maksimere udbyttet af angrebene på pengeautomaterne, fjerner de cyberkriminelle ofte kontroller som hævegrænsen, der gør det muligt fuldstændigt at tømme en automat for penge.

FBI har anbefaler, at man som bank ser på sine sikkerhedskontroller, sikrer at software er opdateret og implementerer en så stærk beskyttelse som muligt.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job