Morgen-briefing: Ændret Google-algoritme har kostet dansk firma 65 procent af kunderne / Svensk minibørs åbner i Danmark / Datacenterfirma skal levere overskudsvarme til Oslo / App-bureauet Nodes får ny dansk landechef

Ændret Google-algoritme har kostet 65 procent af kunderne. Svensk minibørs åbner i Danmark. Datacenterfirma skal levere overskudsvarme til Oslo. Airbnb har rundet 10 år. App-bureauet Nodes får ny dansk landechef. Boligmangel får Google til at bygge boliger i Dublin. Tinder-stiftere sagsøger ejer med milliard-krav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Ændret Google-algoritme har kostet danske firma 65 procent af kunderne

En ændring i Google-algoritmen har med et slag kostet en række danske websites massevis af kunder, skriver Finans.

En af dem er Candidlab.dk, der tester og anmelder proteinpulver og lignende. Her forsvandt 65 procent af kunderne pludselig.

“Opdateringen har været rimelig hård ved os, og det er super-frustrerende, fordi det ikke føles berettiget. Hvis nu det var Fødevarestyrelsen, som havde overhalet os i Googles ranking, havde det været noget andet,” siger direktør Christian Højbo Møller til avisen.

Google søgealgoritme er en af den digitale verdens store hemmeligheder, da ingen ved, hvad Google lægger til grund for sine kriterier.

Svensk minibørs åbner i Danmark

Svenske Spotlight Stock Market - der tidligere hed Aktietorget - er på vej til at åbne i Danmark.

Selskabet meddeler, at det i efteråret 2018 ‘lanceres i Danmark,’ hvor det vil tilbyde ‘handel i danske kroner i danske selskaber.’

Danske Saniona og Omnicar anvender allerede Spotlight Stock Market, der minder om den danske minibørs First North.

Det danske medier Bootstrapping.dk skriver, at ‘Spotlight rykker ind med et helt nyt økosystem, der skal styrke den svage danske aktiekultur i vækstselskaber.’

Norske Digiplex skal levere overskudsvarme til Oslo

Det norske datacenter-firma Digiplex har underskrevet en hensigtserklæring om levering af overskudsvarme fra selskabets norske datacenter til husstande i Oslo, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

“Genbrug af overskudsvarme er et fokusområde på alle vores nordiske markeder. Udover denne aftale med Fortum Oslo Varme har vi i Stockholm indgået en aftale med det lokale fjernvarmenet, Stockholm Exergi, og i Danmark er det ligeledes et mål, at vi på denne måde skal være med til at understøtte et bæredygtigt samfund,” lyder det fra topchef Gisle Eckhoff.

Du kan læse mere om Digiplex’ danske planer her: Sådan skal kunder fra hele verden lokkes til danske datacentre: Henvendelserne fra franske, tyske og italienske selskaber er eksploderet på seks måneder.

Airbnb har rundet 10 år

Airbnbs website fyldte lørdag 10 år, og samtidig har selskabet rundet en million gæster i Danmark i løbet af 12 måneder, meddeler selskabet.

“Folk mente ideen var skør, men 10 år senere tilbyder fællesskabet nu mere end fem millioner boliger over hele verden. Derudover har Airbnb haft mere end 300 millioner gæsteankomster fordelt på over 81.000 byer og 191 lande,” lyder det fra selskabets pressebureau.

Herfra meddeles det, at Airbnb for tiden tilbyder mere end 60.000 boliger i Danmark, og at godt 850.000 danskere i det seneste år har anvendt Airbnb rundt omkring i verden.

Airbnbs amerikanske stiftere skriver i denne blogpost om udviklingen af Airbnb fra luftmadras-formidling til stor disruptor.

App-bureauet Nodes får ny dansk landechef

App-bureauet Nodes har ansat Nursel Yildirim som ny landechef for Danmark, meddeler selskabet.

Hun kommer fra en stilling i Trifork og har tidligere været ansat i TDC, DSB og The Voice.

Nodes blev stiftet i 2008 af Andreas Green Rasmussen og Daniel Højris Bæk og blev i 2017 solgt til japanske Monstar Lab.

Det kan du læse mere om her: Dansk app-firma solgt til japanere for stort millionbeløb.

Selskabet har hovedkvarter i København og kontorer i en række europæiske lande.

“Nursel Yildirim har stået på vores ønskeliste længe, så vi har haft en løbende dialog omkring mulighederne. Hun er en stærk profil, der har arbejdet med nogle af de største app projekter herhjemme. Faktisk har vi konkurreret imod Nursel på flere af de helt store udbud de seneste år, og i nogle tilfælde tabt. Vi har i forløbet også fået bekræftet, at vi deler værdisæt, og derudover har Nursel en meget høj faglighed. Begge dele er hjørnesten i Nodes’ DNA,” lyder det fra Andreas Green Rasmussen, der fortsat er CEO i selskabet.

Boligmangel får Google til at bygge boliger i Dublin

Boligmangel for medarbejderne får Google til at bygge lejligheder i den irske hovedstad, Dublin, skriver Børsen.

Google er en af de største arbejdspladser i Dublin, hvor stor boligmangel har fået huslejerne til at stige.

"For virksomhederne bliver Irland begrænset af, at når de multinationale selskaber skal tiltrække og fastholde talenter, så sker det i en kontekst, hvor boliger er meget dyre. Det er Google et eksempel på," siger John-Mark McCafferty, direktør i boligrådgiveren Threshold, til avisen.

Tinder-stiftere sagsøger ejer med milliard-krav

En række stiftere, chefer og tidligere ansatte i Tinder kræver milliarder af kroner i erstatning af Tinder-ejeren IAC/InterActiveCorp.

De mener, at ejer-selskabet bevidst har undervurderet Tinder-appens værdi og dermed snydt dem for milliarder af dollar i mistet aktieværdi og optioner, som IOC ellers var forpligtet til at købe.

“Bevismaterialet er overvældende. De sagsøgte fortalte løgne, mobbede og overholdte ikke deres kontraktuelle forpligtelser og stjal dermed milliarder af dollar,” lyder det harmdirrende fra advokaten Orin Snyder, der repræsenterer sagsøgerne.

De tæller Tinder-stifterne Sean Rad, Justin Mateen og Jonathan Badeen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S