På mit skrivebord snurrer min fantastiske Intel-processor – og den illustrerer meget godt Intels kæmpeproblem lige nu

Kommentar: Min måske bedste tech-investering nogensinde er min Intel Core i7 2600 K, som jeg er vildt glad for. Paradoksalt nok understreger netop denne fede processor det kæmpeproblem, som Intel står med lige nu.

Artikel top billede

Intel- processoren her er fremstillet i 2010 - men den fungerer stadigt fint i dag.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Intels nuværende ledelseskrise
  • Se hvor meget Intel er sakket agterud i de seneste år
  • Lær om udfordringerne for selskabet i fremtiden
885
4:30 min
På mit skrivebord derhjemme, inde i et kompakt pc-kabinet, ligger der det, som der er både min bedst tech-investering nogensinde – og muligvis også Intels værste mareridt.

Det er den sidste Intel-processor, jeg har købt, og den er ældgammel.

Den blev købt i januar 2011 til 2.500 kroner – dengang en hel bitcoin kostede to kroner og Apples iPad version 1.0 med 0,25GB RAM var klodens hotteste tablet.

Processoren hedder Intel Core i7 2600K, og den snurrer stadigt som den skal.

Den har været overclocket, den har knust tal og videofiler i døgndrift, og nu arbejder den fortsat som kontormaskine, når laptoppens 14 tommers display bliver for trangt, eller der skal plaffes aliens i XCOM 2.

Det klarer den alt sammen stadig fint.

Og det er noget seriøst møg for Intel.

Læs også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job