Udskudt opdatering af Sundhedsplatformen giver millionregning til regionerne

Hver enkel måneds forsinkelse koster Region Hovedstaden og Sjælland tre millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

Sundhedsplatformens længe ventede opdatering til Region Hovedstaden og Sjælland skulle have været klar til start 3. november 2018.

Men skred i udrulningsplanerne gør, at den nye Sundhedsplatform først går i luften i februar 2019. Med millionregning til følge.

Sammenlagt vil forsinkelserne i it-projektet koste Region Hovedstaden og Sjælland et sted mellem 10 millioner og 13 millioner kroner, skriver Version 2.

Det fremgår af en orientering fra regionen, som samtidig knytter en vis usikkerhed til estimatet.

”Forlængelse af programmet med tre måneder medfører behov for yderligere økonomi til blandt andet forlængelse af ekstern bistand til programmet. De foreløbige estimater peger på, at programøkonomien stiger med ca. 10-13 mio. kr, men der er behov for at kvalificere estimatet, da analysen er gennemført på kort tid,” lyder det i beskeden fra Region Hovedstaden.

Forhalingerne begrundes med, at Landspatientregistreret, kaldet LPR3, er forsinket.

Her forventes implementeringen af være tilvejebragt 1. marts 2019.

Sundhedsplatformen har alene i Region Sjælland kostet 700 millioner kroner og har været mødt af kritik efter det blandt andet kom frem, at systemet først forventedes at fungere efter hensigten om et års tid.

Det er også kommet frem, at tre ud af fire medarbejdere iblandt sundhedspersonalet i Region Hovedstaden ikke føler sig tilstrækkeligt klædt på til at arbejde med Sundhedsplatformen.

Læs også: Regioner udskyder opdatering af Sundhedsplatformen

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job