Dansk it-virksomhed har opkøbstilbud på 250 millioner kroner på hånden: Nu er ejerkredsen er splittet

Et større salg på det danske it-marked kan måske være på vej. Ejerne bag virksomheden Anytech365 overvejer et salg af support-virksomheden for op mod 250 millioner kroner til en udenlandsk spiller, men ikke alle ejerne er begejstrede.

Artikel top billede

(Foto: © Ondine Goldswain /)

Efter år med fuld fart på forretningen overvejer ejerne bag den danske virksomhed Anytech365, der leverer fjernsupport til privatpersoner og mindre virksomheder, nu et salg af virksomheden for i omegnen af 250 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Virksomheden, der har base på den spanske solkyst, er det seneste år vokset fra 75 til mere end 300 medarbejdere. Det har givet udlandet appetit på et opkøb af virksomheden, fortæller ejerne.

Læs mere her: Aarhusiansk hardware-succes er blandt Europas hurtigst voksende virksomheder: Nu køber kapitalfond en stor del af forretningen

"Vi sidder i øjeblikket med et tilbud på over en kvart milliard. Så det er jo ikke så dumt. Vi er blevet kontaktet af USA's største virksomheder på markedet. De vil gerne være globale og ser os som en mulighed for at komme ind på det europæiske marked," fortæller Janus Nielsen, der er medstifter af virksomheden, til Børsen.

Ejerkredsen er dog, i følge Børsen, ikke helt enige om, hvorvidt virksomheden skal sælges netop nu og for det tilbudte beløb. Nogle af folkene bag virksomheden, blandt andre Morten Wagner, mener, at man måske skal forsøge at etablere en global markedsleder i stedet for at lade amerikanerne tage over.

Læs mere her: Dansk hardware-succes vil til udlandet - er på jagt efter investorer: "Vi har nok undervurderet, hvor meget det koster at etablere sig i et andet land"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen