Dansk it-virksomhed har opkøbstilbud på 250 millioner kroner på hånden: Nu er ejerkredsen er splittet

Et større salg på det danske it-marked kan måske være på vej. Ejerne bag virksomheden Anytech365 overvejer et salg af support-virksomheden for op mod 250 millioner kroner til en udenlandsk spiller, men ikke alle ejerne er begejstrede.

Artikel top billede

(Foto: © Ondine Goldswain /)

Efter år med fuld fart på forretningen overvejer ejerne bag den danske virksomhed Anytech365, der leverer fjernsupport til privatpersoner og mindre virksomheder, nu et salg af virksomheden for i omegnen af 250 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Virksomheden, der har base på den spanske solkyst, er det seneste år vokset fra 75 til mere end 300 medarbejdere. Det har givet udlandet appetit på et opkøb af virksomheden, fortæller ejerne.

Læs mere her: Aarhusiansk hardware-succes er blandt Europas hurtigst voksende virksomheder: Nu køber kapitalfond en stor del af forretningen

"Vi sidder i øjeblikket med et tilbud på over en kvart milliard. Så det er jo ikke så dumt. Vi er blevet kontaktet af USA's største virksomheder på markedet. De vil gerne være globale og ser os som en mulighed for at komme ind på det europæiske marked," fortæller Janus Nielsen, der er medstifter af virksomheden, til Børsen.

Ejerkredsen er dog, i følge Børsen, ikke helt enige om, hvorvidt virksomheden skal sælges netop nu og for det tilbudte beløb. Nogle af folkene bag virksomheden, blandt andre Morten Wagner, mener, at man måske skal forsøge at etablere en global markedsleder i stedet for at lade amerikanerne tage over.

Læs mere her: Dansk hardware-succes vil til udlandet - er på jagt efter investorer: "Vi har nok undervurderet, hvor meget det koster at etablere sig i et andet land"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS