Lyssky hjemmeside videresælger din Netflix-konto med 90 procent rabat

En ny hjemmeside videresælger hackede konti til alverdens streamingtjenester til småpenge. Hjemmesiden har endda en kundeservice, som lover to måneders garanti.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Netflix, Spotify, HBO, TV2 Play, Yousee TV, Viaplay og mange flere.

Listen over populære og abonnementsbaserede streamingtjenester en stor del af danskerne har adgang til er mange.

Men det kan være en dyr fornøjelse at have adgang til alle eller flere af tjenesterne.

En lyssky hjemmeside, som DR har fundet frem til, gør det nu muligt for brugere at få adgang til alle de tjenester, man ønsker, til med op til 90 procent rabat.

Hjemmesiden har enten hacket enkeltbrugere eller selv købt abonnementer med henblik på videresalg og kan derfor tilbyde brugere en email og et kodeord til de forskellige tjenester.

Det betyder, at en bruger pludselig kan benytte din Netflix-konto samtidigt med, at du selv benytter den, uden du aner uråd.

"Det er typisk op til 80 til 90 procent billigere, end hvad du normalt giver, og så har du en masse forskellige tjenester i stedet for at betale fuld pris for én, så det har givet god mening for mig," siger en anonym person, der afslører, at han har købt hackede konti til både Spotify, Netflix og Viaplay, til DR.

Få et års abonnement til Netflix for 38 kroner

DR oplyser, at mediet har set adskillige eksempler på videressalget, der betyder, at man eksempelvis kan erhverve sig et års abonnement til Netflix for bare 38 kroner.

Normalt koster et Netflix abonnement mellem 79 og 129 kroner om måneden.

Pengene skal overføres via Paypal, og til gengæld modtager kunden så en hacket brugers brugernavn og password til den ønskede streamingtjeneste.

Kundeservice lover to måneders garanti

Den lyssky hjemmeside agerer endda selv som en professionel streamingtjeneste ved at have en kundeservicefunktion.

Her loves der to måneders garanti på den købte adgang.

Det betyder, at hvis den hackede bruger, alligevel fatter mistanke ved eksempelvis at tjekke sin streaminghistorik eller lignende og derfor skifter password - så tildeles man bare et nyt kodeord og brugernavn til de købte tjenester af den lyssky hjemmeside.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS