Tidligere topminister bekymret: Tror ikke den danske digitalisering stikker dybt nok

Danmark ligger i toppen når det kommer til digitalisering viser flere undersøgelser. Alligevel er fhv. minister og nu direktør for Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, bekymret. For hvor dybt stikker digitaliseringen reelt?

Artikel top billede

Danmark ligger i toppen når det kommer til digitalisering. Alligevel er fhv. minister og nu direktør for Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen, bekymret.

For når den nyslåede direktør kigger sine besøg i Israel, Korea eller Silicon Valley oplevede han steder, som helhjertet satser på digitalisering. Noget som han oplever, Danmark ikke for alvor gør i hverken uddannelsessystemet eller i de små virksomheder.

Den bekymring – og en række konkrete forslag – er omdrejningspunktet for episode 9 i Computerworlds ”Tech fra toppen”-podcast, en podcast om teknologi, ledelse og forretning.

I podcasten kan du blandt andet høre:

  • Hvorfor Brian Mikkelsen er bekymret for Danmarks digitale styrke – også selvom vi ligger i top i mange undersøgelser
  • Hvordan Brian Mikkelsens personlige digitale erhvervsopvågning skete
  • Hvordan vi skaber et bedre uddannelsessystem, som kan levere de rette (it-)kandidater til de danske virksomheder.
  • Brian Mikkelsens gode råd til sine tidligere kollegaer i Folketinget når det kommer til det digitale

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura