Her er de 12.000 mest brugte passwords: Se om dit også er på listen

Fantasien er ikke stor når det kommer til passwords. Det viser listen over de mest brugte passwords, der afslører, at de fleste stadig bruger 1234 og abc, som deres mest fortrukne adgangskode.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

'123456', 'qwerty' og sågar 'password' er utroligt nok stadig de mest brugte passwords i verden.

Det viser en opgørelse som Github har lavet over de 12.000 mest brugte passwords.

Listen afslører at opfindsomheden fortsat er forbavsende lille, når folk skal oprette et nyt password. De ti mest brugte kordord er således alle sammen tal eller bogsavsrækker, der ikke kræver de store hacker-evner for at kunne gætte.

Læs også: Sådan får du skudsikre passwords til mail og Facebook

Den eneste undtagelse er dog nummer tre på listen, der tilgengæld bare er 'password'.

Ser man længere ned af listen finder man ord som superman, internet, dragon og sunshine blandt favoritterne, når brugerne skal beskytter sine person-data eller måske endda dankortoplysninger.

Brug en password-manager

Lemfældigheden blandt brugerne er også til at se længere nede på listen, hvor kodeord som 'whatever', 'welcome' og 'letmein' alle ligger blandt de 50 mest brugte.

Læs også: Hackere stjæler passwords fra Reddit: “To-faktor godkendelse er ikke nær så sikkert, som vi kunne have håbet på”

Listen vidner også om, at de fleste brugere har så mange passwords, at opfindsomheden efterhånden slipper op. Der er dog flere alternativer, hvis man gerne vil have et stærkt password uden at gå at skulle huske det.

Hos Center for Cybersikkerhed (CFCS), har man tidligere anbefalet at bruge en password-manager.

Læs også: Bruger du en password-manager til at huske alle dine adgangskoder?

“Det er vigtigt at have for øje, at det ikke er alle passwords, der bør gemmes i password-manageren. Nogle passwords kan være så kritisk vigtige, at de ikke tåler at blive lagret. Uanset, så vil alle it-brugere skulle huske mindst ét password af høj styrke,” har CFCS dog tidligere understreget.

Tidligere undersøgelser har også vist, at danskerne genbruger passwords i stor stil, for at undgå at skulle huske på så mange.

Læs også: Danskerne genbruger passwords i stor stil

Men det er selvfølgelig heller ikke nogen god idé, hvis det en dag alligevel skulle blive kompromiteret.

Tidligere har en af anbefalinger fra eksperterne lydt, at du skal udskifte dit password så ofte som muligt. Det har flere virksomheder også taget til sig og kræver at medarbejderne skifter sit password med jævne mellemrum.

Men flere eksperter peger efterhånden på, at et langt og unikt password er langt vigtigere end, hvor ofte du skifter det.

Læs også: Klumme: Hvad siger du til et password på 64 tegn?

Se hele listen over de 12.000 mest brugte passwords.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland