Columbus: Opkøb har sikret 50 procent omsætningsvækst i første halvår - forventer fordobling i år

Columbus’ omsætning er vokset med 52 procent i første halvår - primært på grund af kæmpeopkøb, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Dansk Columbus melder om vækst i omsætningen i første halvår på hele 52 procent, hvor selskabets samlede omsætning landede på 978 millioner kroner.

Samtidig er selskabets indtjening før skat og afskrivninger (EBITDA) vokset med 40 procent til 99,6 millioner kroner i årets første seks måneder.

Den primære årsag til den kraftige vækst skal vi dog finde i de to opkøb. som Columbus har gennemført fornylig og medregnet i halvårsregnskabet.

Det danske selskab købte i januar nemlig både svenske iStone og CCC HiGH Software.

Du kan læse mere om det flere år lange forløb, der førte til opkøbet af iStone for omkring en halv milliard danske kroner, her: Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Det svenske selskab har godt 600 medarbejdere, og handlen betød, at Columbus pludselig har langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark.

Den svenske virksomhed indgår nu i Columbus’ serviceforretning, og det er noget, der smitter af på tallene, i det serviceforretningen melder om vækst på 74 procent til 751 millioner kroner.

“Væksten er primært drevet af opkøbet af iStone og HiGH Software og sekundært af en flot fremgang i Columbus Care-services,” meddeler Columbus.

“Columbus leverede stærk vækst i årets første halvår, hvor vi både viste fremgang i en række af vores strategiske forretningsområder som Columbus Software, Columbus Care og cloud services samtidig med at vi foretog et historisk opkøb af iStone. iStone er vores største opkøb nogensinde og jeg er yderst tilfreds med integrationsprocessen, hvor vi oplever mange synergier på tværs af kunder, løsninger og leverancer", meddeler koncernchef i Columbus, Thomas Honoré.

Columbus meddeler iøvrigt, at den såkaldte ‘tilbagevendende omsætning’ - det vil sige omsætning baseret på cloud, abonnementer og eksisterende kontrakter - nu udgør 22 procent af selskabets samlede omsætning.

Det er et tydeligt tegn på den omstilling mod cloud, som Columbus - som de fleste andre software-selskaber - for tiden gennemgår.

Det kan du læse mere om her: Columbus-regnskab: Omstilling mod cloud i fuld gang - licenssalg falder dramatisk

Columbus forventer for hele året en omsætning i omegnen af to milliarder kroner og et overskud før skat og afskrivninger på 200 millioner kroner.

Selskabet omsatte i 2017 for 1,2 milliarder kroner og landede et overskud på 91,1 millioner kroner.

Læs også:

Columbus-regnskab: Omstilling mod cloud i fuld gang - licenssalg falder dramatisk

Kompetencetørke i Danmark presser Columbus til at ansætte op mod 150 medarbejdere i Indien

Opkøb giver solid vækst: Columbus løfter omsætningen og fordobler sit resultat

Danske Columbus vokser voldsomt - har nu langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension