Columbus: Opkøb har sikret 50 procent omsætningsvækst i første halvår - forventer fordobling i år

Columbus’ omsætning er vokset med 52 procent i første halvår - primært på grund af kæmpeopkøb, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Dansk Columbus melder om vækst i omsætningen i første halvår på hele 52 procent, hvor selskabets samlede omsætning landede på 978 millioner kroner.

Samtidig er selskabets indtjening før skat og afskrivninger (EBITDA) vokset med 40 procent til 99,6 millioner kroner i årets første seks måneder.

Den primære årsag til den kraftige vækst skal vi dog finde i de to opkøb. som Columbus har gennemført fornylig og medregnet i halvårsregnskabet.

Det danske selskab købte i januar nemlig både svenske iStone og CCC HiGH Software.

Du kan læse mere om det flere år lange forløb, der førte til opkøbet af iStone for omkring en halv milliard danske kroner, her: Columbus-boss har brugt flere år på kæmpe-opkøbet af iStone: "Vi forhandlede helt indtil klokken 23:45 i går"

Det svenske selskab har godt 600 medarbejdere, og handlen betød, at Columbus pludselig har langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark.

Den svenske virksomhed indgår nu i Columbus’ serviceforretning, og det er noget, der smitter af på tallene, i det serviceforretningen melder om vækst på 74 procent til 751 millioner kroner.

“Væksten er primært drevet af opkøbet af iStone og HiGH Software og sekundært af en flot fremgang i Columbus Care-services,” meddeler Columbus.

“Columbus leverede stærk vækst i årets første halvår, hvor vi både viste fremgang i en række af vores strategiske forretningsområder som Columbus Software, Columbus Care og cloud services samtidig med at vi foretog et historisk opkøb af iStone. iStone er vores største opkøb nogensinde og jeg er yderst tilfreds med integrationsprocessen, hvor vi oplever mange synergier på tværs af kunder, løsninger og leverancer", meddeler koncernchef i Columbus, Thomas Honoré.

Columbus meddeler iøvrigt, at den såkaldte ‘tilbagevendende omsætning’ - det vil sige omsætning baseret på cloud, abonnementer og eksisterende kontrakter - nu udgør 22 procent af selskabets samlede omsætning.

Det er et tydeligt tegn på den omstilling mod cloud, som Columbus - som de fleste andre software-selskaber - for tiden gennemgår.

Det kan du læse mere om her: Columbus-regnskab: Omstilling mod cloud i fuld gang - licenssalg falder dramatisk

Columbus forventer for hele året en omsætning i omegnen af to milliarder kroner og et overskud før skat og afskrivninger på 200 millioner kroner.

Selskabet omsatte i 2017 for 1,2 milliarder kroner og landede et overskud på 91,1 millioner kroner.

Læs også:

Columbus-regnskab: Omstilling mod cloud i fuld gang - licenssalg falder dramatisk

Kompetencetørke i Danmark presser Columbus til at ansætte op mod 150 medarbejdere i Indien

Opkøb giver solid vækst: Columbus løfter omsætningen og fordobler sit resultat

Danske Columbus vokser voldsomt - har nu langt flere medarbejdere i Sverige end i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse