Dansk tech-ambassadør: Vestager bliver betragtet som en rockstjerne i Sillicon Valley

Tech-giganterne i Sillicon Valley har på det seneste ændret holdning til den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. Fra at være "persona non grata" betragtes hun i dag nærmest som en rockstjerne, siger Danmarks tech-ambassadør Casper Klynge.

Artikel top billede

Foto: GALA / MRA (Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Margrethe Vestager. Navnet runger af milliardbøder til amerikanske tech-virksomheder som Apple og Google.

Den danske kommissær har som en hovedjæger jagtet de amerikanske virksomheder, der lider af skatteallergi, og hun har på kontant vis uddelt reprimander og økonomisk skældud. Derfor har hun da heller ikke stået øverst på listen, når der skulle inviteres til fredagsbar i Sillicon Valley, men det har ændret sig.

Det forklarer den danske tech-ambassadør i netop Sillicon Valley, Casper Klynge, til P1 Morgen.

Læs mere her: Vestager er ved at miste tålmodigheden med Apple: EU overvejer at tvinge mobilselskaber til at bruge standard-oplader

Han beskriver, at virksomhederne efter kriser som Facebooks sag om Cambridge Analytica har fået et andet syn på danskeren. Efter bosser som Mark Zuckerberg har stået skoleret i den amerikanske kongres og i EU, har virksomhederne i følge ambassadøren fået en forståelse for blandt andet Vestagers indsats.

Hun er, i følger Casper Klynge, gået fra at være "persona non grata" til at blive betragtet som noget nær en rockstjerne.

Der er dog stadig arbejde at gøre for Vestager. Læs mere om det her: Margrethe Vestager ramte ikke Google der, hvor det for alvor gør ondt. Men hun kan nå det endnu

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS